Poznaj wytyczne dotyczące leczenia depresji w POZ

/appFiles/site_102/images/autor/Zh8DWEFeCvqkrop.jpeg

Autor: Anna Słowińska

Dodano: 24 stycznia 2024
Poznaj wytyczne dotyczące leczenia depresji w POZ

Zapoznaj się z wybranymi wytycznymi dotyczącymi postępowania w podstawowej opiece zdrowotnej, które mają na celu wykrywanie, diagnozowanie i leczenie depresji u osób dorosłych. Dzięki nim będziesz mógł efektywnie zorganizować leczenie depresji w placówce medycznej. Ponadto poznasz stanowisko w tym zakresie konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej, konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii, Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce oraz Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

  • Zgodnie z wytycznymi terapia depresji wymaga edukacji pacjenta o jego stanie zdrowia i dostępnych opcjach terapeutycznych. Lekarz powinien dostarczać zrozumiałe informacje o diagnozie, procedurach diagnostycznych i leczniczych, ich konsekwencjach, wynikach leczenia oraz prognozach. Indywidualny plan terapeutyczny powinien opierać się na współdecydowaniu lekarza, pacjenta i jego otoczenia.

  • Diagnostyka depresji obejmuje dokładną ocenę funkcjonalną pacjenta, analizę historii choroby, przeszłego leczenia i wywiadu rodzinnego. Lekarz rodzinny ma kompetencje do pełnej diagnostyki i diagnozy zaburzeń nastroju.

  • Dla pacjentów z depresją zaleca się kontynuację leczenia lekami przeciwdepresyjnymi przez co najmniej 6 miesięcy po remisji, a w przypadku wysokiego ryzyka nawrotów, przez co najmniej 12 miesięcy lub dłużej. Podczas leczenia ważne jest monitorowanie odpowiedzi klinicznej i działań niepożądanych.

Pozostało jeszcze 91% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.

Słowa kluczowe:
leczenie depresjiPOZ