Zmieniasz sposób przyjmowania pacjentów? Planujesz modyfikację grafików lekarzy, szkolenia dla personelu lub chcesz poinformować o nowym specjaliście w zespole? Skorzystaj z naszych wskazówek i narzędzi, które pomogą Ci skutecznie zarządzać zmianami i zapewnić najwyższą jakość obsługi pacjentów!
Diagnostyka i leczenie astmy oskrzelowej oraz przewlekłej choroby obturacyjnej płuc to kluczowe świadczenia w opiece koordynowanej w ramach świadczeń gwarantowanych lekarza POZ. Dowiedz się, jakie warunki realizacji muszą być spełnione, aby zapewnić pacjentom kompleksową opiekę.
W przypadku profilaktyki chorób układu krążenia zgodnie z przepisami jedna z dwóch porad w ramach leczenia tych chorób może być realizowana w postaci teleporady. Dzięki temu pacjent nie jest obciążany bezpośrednią wizytą w gabinecie lekarza POZ, a lekarz może o tym nie pamiętać. Sprawdź, jakie procedury są realizowane dla tych chorób w podstawowej opiece zdrowotnej.
Zapoznaj się z wybranymi wytycznymi dotyczącymi postępowania w podstawowej opiece zdrowotnej, które mają na celu wykrywanie, diagnozowanie i leczenie depresji u osób dorosłych. Dzięki nim będziesz mógł efektywnie zorganizować leczenie depresji w placówce medycznej. Ponadto poznasz stanowisko w tym zakresie konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej, konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii, Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce oraz Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Rozszerzenie zakresu badań diagnostycznych dostępnych dla pacjentów w POZ oraz poszerzenie kompetencji lekarzy rodzinnych zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Czy to krok w kierunku efektywniejszej i bardziej dostępnej opieki zdrowotnej dla wszystkich Polaków?
Zgodnie z projektowanymi przepisami, po przeprowadzeniu triażu w szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR), będzie można odesłać pacjenta do placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Warto również zauważyć, że karta leczenia szpitalnego zostanie zastąpiona kartą segregacji medycznej. Poznaj szczegóły proponowanych zmian.
Pacjenci mają do wyboru leczenie u wielu świadczeniodawców z zakresu POZ, natomiast w przypadku lekarza rodzinnego uprawnienie do leczenia ograniczono do jednego świadczeniodawcy. Wynika to z regulacji prawnych nałożonych przez NFZ, stosowanych do umów z zakresu POZ. Czy realizacja umowy i udzielanie świadczeń z zakresu POZ mogą się odbywać u więcej niż jednego świadczeniodawcy?
Program pilotażowy opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci kardiologicznej ma poprawić jakość i efektywność leczenia chorób układu krążenia (CHUK). Jego celem jest ocena nowego modelu opieki kardiologicznej w 7 województwach. Sprawdź szczegóły i wytyczne dla realizatorów programu.
Obecnie w POZ funkcjonują różne rodzaje porad lekarza POZ. Jak odróżnić poradę wstępną od innych porad? Od kiedy obowiązuje i kiedy ma zastosowanie w pracy lekarza POZ?
Cukrzyca powinna być diagnozowana w POZ – tak stanowią nowe wytyczne leczenia cukrzycy rekomendowane przez konsultantów krajowych. Wskazują też, że niedopuszczalne jest kierowanie pacjenta z podejrzeniem cukrzycy do poradni diabetologicznej, ponieważ diagnostyka oraz leczenie pacjenta są możliwe w POZ. Poznaj najważniejsze punkty wytycznych.
Do 159 tys. zł mogą uzyskać placówki podstawowej opieki zdrowotnej z Ministerstwa Zdrowia w ramach grantu finansowego na zakup sprzętu teleinformatycznego i rozbudowę systemu gabinetowego zintegrowanego z centralnym systemem e-zdrowia. Sprawdź, kto i do kiedy może złożyć wniosek.
Jeśli jesteś świadczeniodawcą realizującym świadczenia z zakresu POZ, warto wiedzieć, do jakiego momentu od złożenia deklaracji wyboru lekarza POZ przez pacjenta jesteś zobowiązany do zapewnienia mu opieki medycznej przysługującej na jej podstawie. Sprawdź.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!