Podsumowanie tygodnia 28 marca – 3 kwietnia

/appFiles/site_102/images/autor/TW6cBmIptFlKD4R.png

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 1 kwietnia 2022
Podsumowanie tygodnia 28 marca – 3 kwietnia

Utrzymanie dotychczas obowiązujących regulacji dotyczących ograniczeń w zakresie przemieszczania się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem odcinka granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi, a także rezygnacja z konieczności obowiązkowego kierowania na izolację albo izolację w warunkach domowych – to dwie ważne regulacje z minionego tygodnia. Sprawdź!

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii

W projekcie przewiduje się utrzymanie dotychczas obowiązujących regulacji dotyczących:

1) ograniczeń w zakresie przemieszczania się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem odcinka granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi,

2) funkcjonowania systemów służących do wymiany informacji związanych z działaniami podejmowanymi w celu zapobiegania oraz przeciwdziałania następstwom wystąpienia epidemii wywołanej zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, zwłaszcza związanych z przetwarzaniem informacji:

a) o osobach odbywających kwarantannę, zgodnie z przepisami art. 34 i art. 35 ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi,

b) o osobach poddawanych testowaniu w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2,

c) o osobach zakażonych wirusem SARS-CoV-2,

d) dotyczących zgonów osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

Mając na względzie regulację przejściową, zgodnie z którą osoby odbywające w dniu wejścia w życie rozporządzenia kwarantannę, izolację albo izolację w warunkach domowych będą zobowiązane zakończyć ją na dotychczasowych zasadach, uzasadnione jest objęcie zakresem ww. przepisów również informacji dotyczących tych grup osób.

Ponadto w projekcie pozostawiono regulacje dotyczące:

1) warunków realizacji wybranych rodzajów świadczeń opieki zdrowotnej (rehabilitacja lecznicza, podstawowa opieka zdrowotna), na zasadach korzystnych, tj. zapewniających pacjentom łatwiejszy dostęp do tych świadczeń;

2) nakazu zasłaniania ust i nosa w określonych miejscach, tj. w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza, oraz w aptekach.

Te rozwiązania są uzasadnione ze względu na aktualną sytuację epidemiczną.

Zgodnie z regulacją przejściową osoby odbywające w dniu wejścia w życie tego rozporządzenia kwarantannę, izolację albo izolację w warunkach domowych będą zobowiązane zakończyć tę kwarantannę, izolację albo izolację w warunkach domowych na dotychczasowych zasadach, dotyczących zarówno okresu ich trwania, jak i następstw ich odbywania dotyczących m.in. uprawnień pracowniczych (tj. wypłaty wynagrodzenia lub zasiłku opiekuńczego).

Za uzasadnione uznano zniesienie większości dotychczas obowiązujących ograniczeń, nakazów i zakazów (ustanowionych rozporządzeniem uchylanym w § 10 rozporządzenia).

Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji

Uwzględniając zmiany w zakresie sytuacji epidemiologicznej związanej ze stanem epidemii, podjęto decyzję o rezygnacji z konieczności obowiązkowego kierowania na izolację albo izolację w warunkach domowych. 

Proponowane rozporządzenie określa zatem:

1) choroby zakaźne i zakażenia powodujące powstanie obowiązku hospitalizacji, oraz obowiązki lekarza lub felczera w przypadku podejrzenia lub rozpoznania takich zakażeń lub chorób;

2) organ, któremu jest przekazywana informacja o obowiązkowej hospitalizacji danej osoby;

3) obowiązki szpitala w przypadku samowolnego opuszczenia szpitala przez osobę podlegającą obowiązkowej hospitalizacji;

4) choroby zakaźne powodujące powstanie obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego, oraz okresy obowiązkowej kwarantanny.

Rozporządzenie ministra zdrowia z 25 lutego 2022 r. w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego uwzględniało sytuację z wprowadzonym stanem epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 oraz gwałtownemu szerzeniu się zachorowań wywołanych tym wirusem oraz podejmowaniem jak najszerszych i najskuteczniejszych działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Obecnie, uwzględniając poprawę stanu epidemiologicznego skutkującą zmniejszeniem gwałtownego rozprzestrzeniania się zakażeń tym wirusem oraz jego agresywność, co przyczyniło się również do zmniejszenia liczby osób hospitalizowanych, za zasadne uznaje się odstąpienie od rozwiązań szczególnych, dedykowanych wyłącznie procedurom postępowania odnoszącą się do zachorowań na COVID-19, i stosowanie w tych przypadkach ogólnych zasad.

Proponowane rozwiązanie wynika również z analizy dział podejmowanych w innych krajach Unii Europejskiej takich jak Holandia i Szwecja.

Wprowadzono również przepis przejściowy stanowiący, że osoby odbywające w dniu wejścia w życie tego rozporządzenia izolację, izolację w warunkach domowych lub kwarantannę odbywają ją na dotychczasowych zasadach.

Słowa kluczowe:
podsumowanie tygodnia

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy