Podsumowanie tygodnia 7-13 lutego

/appFiles/site_102/images/autor/TW6cBmIptFlKD4R.png

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 11 lutego 2022
Podsumowanie tygodnia 7-13 lutego

W minionym tygodniu do konsultacji trafiły m.in. projekty: dotyczący centralnej platformy pierwszego kontaktu i centrów medycznej pomocy doraźnej oraz w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców. Poznaj szczegóły planowanych rozwiązań.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej zapewnianych przez platformę pierwszego kontaktu oraz centra medycznej pomocy doraźnej

Resort zdrowia zamierza przetestować nowy model organizacji opieki w przypadku konieczności uzyskania świadczenia w związku z nagłym zachorowaniem lub nagłym pogorszeniem stanu zdrowia, niebędącym stanem nagłym, które wystąpiło po godzinach pracy podstawowej opieki zdrowotnej, tj. w godzinach od 18.00 do 8:00 dnia następnego w dni robocze oraz w dni wolne od pracy i święta.

Jest to cel projektowanego rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej zapewnianych przez platformę pierwszego kontaktu oraz centra medycznej pomocy doraźnej.

Nowy model organizacji opieki w przypadku konieczności uzyskania świadczenia w związku z nagłym zachorowaniem lub nagłym pogorszeniem stanu zdrowia zakłada funkcjonowanie i współdziałanie dwóch elementów:

  • centralnej platformy pierwszego kontaktu;
  • centrów medycznej pomocy doraźnej.

W pierwszej kolejności pacjent skorzysta z telefonicznej konsultacji lub teleporady zapewnianej przez platformę. Dopiero w przypadku, gdy pomoc udzielona przez platformę jest niewystarczająca albo stan zdrowia pacjenta wymaga osobistego kontaktu ze świadczeniodawcą, pacjent skorzysta ze świadczeń centrum.

Za pomocą platformy świadczeń w formie teleporady udzielą pielęgniarka, położna i lekarz.

Kanałem kontaktu z platformą będą: telefon kontaktowy nr 800 137 200 i formularz kontaktowy zamieszczony na stronie internetowej pod adresem gov.pl./dom.

Pracownik medyczny przeprowadzi wywiad z pacjentem w celu udzielenia teleporady, skierowania do centrum lub powiadomieniu o konieczności skontaktowania się z nr 112.

Działania w ramach platformy mają charakter ogólnopolski i będą realizowane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy w godzinach od 8.00 dnia danego do godziny 8.00 dnia następnego.

W konsekwencji w czasie każdy pacjent będzie mógł otrzymać pomoc nie tylko w przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia, nie będącego stanem nagłym, bez konieczności udania się do podmiotu leczniczego lub wezwania zespołu ratownictwa medycznego, lecz także informację o wolnych terminach przyjęć w centrach.

Centra będą miały obowiązek przekazywania informacji o wolnych terminach do platformy przy wykorzystaniu platformy Domowej Opieki Medycznej (DOM).

Aktualizacja danych w tym zakresie pozwoli na usprawnienie organizacji funkcjonowania programu pilotażowego i poprawi komfort opieki nad pacjentem. Otrzyma on wiarygodną informację o możliwym terminie przyjęcia w centrum.

Centra będą zapewniały nie tylko świadczenia z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, lecz także wybrane świadczenia z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Odpowiadają one najczęściej zgłaszanym potrzebom zdrowotnym związanym z wystąpieniem nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia.

W związku z ograniczonymi zasobami kadry medycznej oraz koniecznością uwzględnienia i niedublowania zakresu świadczeń zabezpieczanych przez funkcjonujące na terenie danego powiatu szpitale, zakres świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, zabezpieczanych przez poszczególne centra może się różnić.

Pełen zakres świadczeń specjalistycznych centrum będzie zobowiązane zapewnić tylko w przypadku, gdy na terenie danego powiatu nie ma szpitala, który udziela tych świadczeń.

Przy określeniu wykazu świadczeń, które centrum powinno zapewniać wykorzystano dotychczasowe doświadczenia dotyczące najczęściej zgłaszanych potrzeb zdrowotnych związanych z wystąpieniem nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców

Projekt rozporządzenia określa m.in.:

  • szczegółowe warunki i tryb przeprowadzania badania lekarskiego,
  • zakres badań lekarskich, konsultacji u lekarzy specjalistów i pomocniczych badań diagnostycznych,
  • jednostki uprawnione do przeprowadzania badań,
  • wzory stosowanych dokumentów,
  • wzór pieczątki uprawnionego lekarza,
  • podmioty uprawnione do przeprowadzania szkoleń lekarzy w zakresie badań kierowców oraz ramowy program ich szkolenia oraz wysokość opłaty za wpis do ewidencji.

W projekcie rozporządzenia zrezygnowano z określenia właściwości jednostek uprawnionych do przeprowadzenia badania:

1) osoby ubiegającej się o przywrócenie uprawnienia do kierowania pojazdem cofniętego ze względu na stan zdrowia;

2) kierującego motorowerem, pojazdem silnikowym lub tramwajem, jeżeli kierował pojazdem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu;

3) osoby mającej prawo jazdy lub pozwolenie na kierowanie tramwajem, jeżeli istnieją uzasadnione i poważne zastrzeżenia co do stanu jej zdrowia, będą się odbywać, jak dotychczas, w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy.

Słowa kluczowe:
podsumowanie tygodnia

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy