RODO a noszenie identyfikatorów przez personel medyczny

/appFiles/site_102/images/autor/w5x67eHmUJcvTXd.jpeg

Autor: Magdalena Adamczyk

Dodano: 26 września 2023
RODO a noszenie identyfikatorów przez personel medyczny

Czy noszenie identyfikatora w szpitalu, przychodni nie jest łamaniem RODO? Na identyfikatorze znajdują się takie dane jak: imię, nazwisko oraz funkcja/stanowisko osoby?

  • Pracodawca może przetwarzać dane osobowe pracowników, takie jak imię i nazwisko, w celu realizacji uprawnień i obowiązków wynikających z prawa pracy. Brak możliwości przetwarzania tych danych mogłoby zakłócić funkcjonowanie organizacji pracy.

  • Obowiązek noszenia identyfikatorów w miejscu pracy ma swoje prawne podstawy, zwłaszcza w przypadku szpitali, gdzie pracownicy są zobowiązani do noszenia identyfikatorów zawierających imię, nazwisko i funkcję. Dla innych placówek medycznych, takich jak przychodnie czy poradnie, taki obowiązek nie jest przewidziany ustawowo, ale może być wprowadzony przez pracodawcę na podstawie regulaminu pracy lub układu zbiorowego.

  • Pracodawca może wymagać noszenia identyfikatorów bez potrzeby uzyskania zgody pracowników, ale powinien przestrzegać przepisów o ochronie danych osobowych. Identyfikatory pomagają w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy oraz chronią dostęp do placówek medycznych, ale pracodawca ma obowiązek szczególnie chronić dane osobowe pracowników.

  • Czytaj też: Identyfikatory w placówce – czy zgodne z RODO

Pozostało jeszcze 78% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.

Słowa kluczowe:
RODO w służbie zdrowia