Obowiązek szczepień medyków na COVID-19 do 1 marca – jak może go egzekwować kierownik

/appFiles/site_102/images/autor/PzUmHCQyGJRghar.jpeg

Autor: Katarzyna Sikorska

Dodano: 25 lutego 2022
Obowiązek szczepień medyków na COVID-19 do 1 marca – jak może go egzekwować kierownik

Osoby wykonujące zawód medyczny mają obowiązek poddania się szczepieniom przeciwko COVID-19 nie później niż do 1 marca 2022 r. Sprawdź, jakie możliwości weryfikacji i egzekwowania szczepień od pracowników podmiotów leczniczych mają kierownicy.

  • Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 20 marca 2020 r., do 1 marca 2022 r. obowiązek szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce dotyczy pracowników medycznych oraz farmaceutów, co prowadzi do pytań o weryfikację szczepień przez pracodawców i skutki odmowy.

  • Ministerstwo Zdrowia wydało 21 lutego 2022 r. wytyczne umożliwiające pracodawcom nałożenie na pracowników obowiązku przedstawienia unijnego certyfikatu szczepienia lub zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego przeciwwskazania do przyjęcia szczepionki, opierając się na przepisach Kodeksu pracy.

  • W przypadku odmowy szczepienia, pracodawca może zastosować kary porządkowe, wypowiedzieć stosunek pracy, lub zmienić organizację pracy, tak by niezaszczepiony pracownik nie stanowił zagrożenia dla innych, unikając jednocześnie zarzutu dyskryminacji.

  • Czytaj też: Od 1 lipca 2023 r. zniesienie obowiązku szczepień medyków przeciwko COVID-19»

Do 1 marca 2022 r. przeciwko COVID-19 – zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii – muszą się zaszczepić przede wszystkim:

1) osoby wykonujące zawód medyczny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz osoby wykonujące czynności zawodowe w tych podmiotach, inne niż wykonywanie zawodu medycznego;

2) osoby zatrudnione oraz osoby realizujące usługi farmaceutyczne, zadania zawodowe lub czynności fachowe w aptece ogólnodostępnej lub w punkcie aptecznym.

Znowelizowane rozporządzenie ministra zdrowia z 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii nałożyło obowiązek szczepienia m.in. na osoby zatrudnione w podmiotach leczniczych.

Na tym tle powstało pytanie o możliwość i sposób weryfikowania szczepień przez pracodawców, skutków odmowy szczepienia przez pracowników oraz podstaw prawnych działań pracodawcy.

Interpretacja rozporządzenia w kontekście weryfikacji i egzekwowania szczepień od pracowników podmiotów leczniczych była niejednoznaczna i nadal budzi wiele kontrowersji.

Szczepienia przeciwko COVID-19 pracowników medycznych: Wytyczne Ministerstwa Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia 21 lutego 2022 r. wydało wytyczne dotyczące możliwych do podjęcia działań przez pracodawcę w stosunku do pracowników uchylających się od obowiązku szczepienia.

Wytyczne jako narzędzie umożliwiające weryfikację szczepień wskazują prawo pracodawcy do nałożenia na pracowników obowiązku przedstawienia unijnego certyfikatu szczepienia czy zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego przeciwskazania do przyjęcia szczepionki.

Podstawą jest art. 221 § 4 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (dalej: kp), który umożliwia pracodawcy pozyskiwanie od pracownika określonych danych, gdy jest to niezbędne do spełnienia obowiązku wynikającego z przepisów prawa.

Artykuł 221 § 5 kp stanowi, że udostępnienie pracodawcy danych osobowych pracownika następuje w formie oświadczenia składanego przez tę osobę.

Kodeks pracy upoważnia zatem pracodawcę do żądania złożenia przez pracownika oświadczenia o realizacji obowiązku poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19, jeżeli obowiązek zaszczepienia się wynika z powszechnie obowiązujących przepisów.

Szczepienie przeciw COVID-19: Jakie możliwości ma pracodawca w przypadku odmowy

W przypadku odmowy poddania się szczepieniu pracodawca może zastosować kary porządkowe: upomnienia lub nagany, a nawet może wypowiedzieć stosunek pracy.

Artykuł 211 kp zobowiązuje pracownika do przestrzegana zasad bhp (poddanie się obowiązkowemu szczepieniu należy uznać za element bezpieczeństwa i higieny pracy), a sankcją za naruszenie tego obowiązku jest nałożenie kary porządkowej (art. 108 kp).

Brak poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 może uzasadniać rozwiązanie przez pracodawcę stosunku pracy z pracownikiem, który nie poddał się takiemu szczepieniu. Skoro mamy bowiem do czynienia z obowiązkiem prawnym dotyczącym warunku wykonywania pracy, niezastosowanie się niego może stanowić co najmniej przesłankę utraty zaufania do pracownika.

Ponadto pracodawca może zorganizować pracę tak, by osoba niezaszczepiona wykonywała pracę w sposób niestwarzający zagrożenia ewentualnego zakażenia wirusem SARS-CoV-2 innych osób. Brak poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 może uzasadniać wprowadzenie przez pracodawcę zmian w organizacji pracy pracownika, który nie poddał się takiemu szczepieniu.

Istotne jest, aby opisywane działania były podejmowane w sposób nienarażający na zarzut niedozwolonej dyskryminacji.

Czytaj pozostałe teksty na temat odpowiedzialności zawodowej i uprawnień personelu w SerwisZOZ.pl»

Partner merytoryczny:

Autor: Katarzyna Sikorska

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy