Opis stanowiska project managera i zakres jego obowiązków

/appFiles/site_102/images/autor/Od5op983jAFRzZQ.jpeg

Autor: Artykuł partnera

Dodano: 6 grudnia 2022
Dokument archiwalny
Opis stanowiska project managera i zakres jego obowiązków

Ile osób zajmujących się danym projektem, tym tyle samo wizji na temat tego, w jaki sposób powinna wyglądać jego końcowa forma. Dlatego, aby w trakcie prac nie zbłądzić, potrzebny będzie project manager, czyli kierownik, który nadzoruje wszystko, co związane z danym przedsięwzięciem. Kim jest dokładnie project manager, jakie są jego obowiązki i czym się zajmuje?

Artykuł partnera

Project manager, czyli kierownik projektu

Korzyści z posiadania dedykowanego kierownika projektu może odnieść każda organizacja. Dzieje się tak dlatego, że jako wykwalifikowani specjaliści są w stanie poprowadzić przydzielone im zadania od początku do końca, zapewniając przy tym, że wszystko łączy się zgodnie z planem i harmonogramem. Chociaż PM (Project Manager) można znaleźć w różnych branżach, to istnieją pewne sektory, które chętniej wykorzystują ich umiejętności oraz wiedzę. Do przykładów należą:

  • technologia informacyjna – wiele projektów informatycznych wymaga złożonej koordynacji pomiędzy zespołami zajmującymi się sprzętem, oprogramowaniem, sieciami i bazami danych.
  • budownictwo – branża budowlana jest notorycznie narażona na szybkie tempo pracy i ciągłe zmiany.
  • opieka zdrowotna – placówki służby zdrowia stale podejmują nowe inicjatywy, od wdrażania elektronicznych kart zdrowia po budowę nowych budynków.
  • produkcja – firmy produkcyjne często muszą wprowadzać na rynek nowe produkty lub modernizować swoje obiekty.

To, co robi project manager, można więc nazwać pełnieniem funkcji opiekuna. Wymaga to od niego silnie rozwiniętych umiejętności miękkich, a grupa, którą przyjdzie mu nadzorować, musi go zaakceptować. W innym przypadku może to znacznie obniżyć jakość i prędkość wykonywanej przez zespół pracy.

Czym zajmuje się project manager?

Kierownik projektu jest odpowiedzialny za kierowanie i koordynowanie zespołu ludzi w celu osiągnięcia określonego celu. Tworzy on plan projektu z określonymi kamieniami milowymi i terminami, a następnie pracuje z zespołem nad jego realizacją. Jest również odpowiedzialny za:

  • komunikację z interesariuszami;
  • monitorowanie postępów;
  • korygowanie kursu (w razie wystąpienia takiej potrzeby);
  • dokumentację projektową;
  • kontrolę budżetu;
  • dotrzymanie terminu zakończenia wybranych projektów.

Jakich umiejętności i kompetencji wymaga zarządzanie?

Wszystko zależy od konkretnej organizacji i poziomu zarządzania. Jednak niektóre umiejętności i kompetencje, które są często wymieniane jako ważne na stanowiskach kierowniczych, obejmują:

  • skuteczną komunikację;
  • umiejętności organizacyjne;
  • zdolność do motywowania i inspirowania innych;
  • dobre umiejętności rozwiązywania problemów;
  • zdolność do podejmowania trudnych decyzji.

Jeżeli chodzi o sektor IT, to dla firm wykształcenie kandydata nie ma większego znaczenia. Zdecydowanie bardziej istotne jest doświadczenie w realizowaniu projektów. Rekruterzy doceniają, gdy osoby ubiegające się o stanowiska, są w stanie pochwalić się zdobytymi kompetencjami. Wystarczy podstawowa znajomość narzędzi informatycznych jak np. Jira.

Tak, jak brak wykształcenia nie będzie czynnikiem skreślającym kandydata, tak brak znajomości cyklu życia produktów IT już, niestety, będzie. Bez tego project manager nie jest w stanie zarządzać swoimi podwładnymi w optymalny sposób, bo nie będzie wiedzieć, w jaki sposób podjąć sensowne działania w danym zakresie.

Znajomość języka obcego w wielu przypadkach jest również obowiązkowa. Członkowie zespołów są najczęściej różnych narodowości, co oznacza, że muszą znaleźć jeden wspólny sposób porozumiewania się między sobą. Najczęściej używany jest angielski.

Zarobki na stanowisku kierownika projektu

Zarobki kierowników projektów są bezpośrednio związane z sukcesem zadań, które nadzorują. Jeżeli są w stanie zakończyć je pomyślnie, na czas i w ramach budżetu, będą mogli cieszyć się popytem na ich umiejętności oraz uzyskać wyższe wynagrodzenia. Widełki zarobkowe zazwyczaj wynoszą od 3.000 do 10.000 zł netto.

Bycie project managerem w świecie IT to jedna z najciekawszych prac, której można się podjąć, a zapotrzebowanie na takich pracowników stale rośnie.

Słowa kluczowe:
zarządzanie projektem

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy