Czy po zmianie przepisów lekarze mogą przetwarzać dane bez upoważnienia

/appFiles/site_102/images/autor/lL2PEY9gptsvbfz.jpeg

Autor: Agnieszka Sieńko

Dodano: 28 lipca 2017
Czy po zmianie przepisów lekarze mogą przetwarzać dane bez upoważnienia

W nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, która obowiązuje od 11 maja, pojawiła się nieścisłość związana z przetwarzaniem dokumentacji medycznej przez osoby wykonujące zawód medyczny. Jak zatem odnieść się do kwestii nadawania upoważnień administratora danych tym osobom?

Znowelizowana ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (dalej ustawa o prawach pacjenta) ma kilka nieścisłości legislacyjnych. Jednią z nich jest art. 24 ust. 2 pkt 1), zgodnie z którym do przetwarzania danych zawartych w dokumentacji medycznej w celu ochrony zdrowia, udzielania oraz zarządzania udzielaniem świadczeń zdrowotnych, utrzymania systemu teleinformatycznego, w którym przetwarzana jest dokumentacja medyczna, i zapewnienia bezpieczeństwa tego systemu, są uprawnione:

  1. osoby wykonujące zawód medyczny,

  2. inne osoby wykonujące czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych, a także czynności związanych z utrzymaniem systemu teleinformatycznego, w którym przetwarzają dokumentację medyczną, i zapewnieniem bezpieczeństwa tego systemu, na podstawie upoważnienia administratora danych.

Czy to oznacza, że osobom wykonującym zawód medyczny administrator danych nie musi nadawać upoważnień?

Pozostało jeszcze 71 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Zyskaj DARMOWY 24h dostęp do portalu!


Aktywuj 24-godzinny okres testowy

Logowanie

Adres e-mail lub login:

Hasło

Nie pamiętam hasła

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.

Spis treści Czytaj e-wydanie