Sezon infekcji w pełni, a liczba zachorowań na grypę, RSV i COVID-19 rośnie w alarmującym tempie. Wzrost hospitalizacji, niedobór personelu i przeciążone placówki medyczne to wyzwania, z którymi mierzy się system ochrony zdrowia. Jak skutecznie zarządzać zasobami i chronić pacjentów? Sprawdź zalecenia GIS i kluczowe działania, które mogą usprawnić funkcjonowanie Twojej placówki!
Z każdym tygodniem liczba chorych na grypę rośnie, a apteki coraz częściej zgłaszają braki leków przeciwwirusowych. Tylko na przełomie stycznia i lutego odnotowano aż 200 tys. nowych przypadków zakażenia wirusem grypy tygodniowo! Skuteczność oseltamiwiru, kluczowej substancji w walce z wirusem, zależy od szybkiego podania – im wcześniej po wystąpieniu objawów, tym lepsze efekty leczenia. Czy dodatkowe dostawy preparatu wystarczą, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie?
Grypa jest ostrą chorobą zakaźna układu oddechowego wywołaną infekcją wirusem grypy. Jest bardzo zaraźliwa i co sezon przyczynia się do wywołania epidemii. Jakie działania edukacyjne mogą podejmować kierownicy placówek medycznych i personel medyczny?
Obecnie mamy, jak co roku w tym okresie, falę zachorowań na grypę sezonową (tzw. sezon grypowy lub sezon epidemiczny grypy). Szczepienia są jednym ze sposobów ochrony.
Ptasia grypa to ostra wirusowa choroba zakaźna występująca u ptaków, a także kotów, psów, świń, łaskunów i ludzi.
Czynnikiem etiologicznym influenzy ptaków są wirusy grypy typ A, które ze względu na patogenność dzielą się na dwa rodzaje, tj. wysoce zjadliwe wirusy i wirusy o małej zjadliwości.
Szczepy wirusów ptasiej grypy powodujące ciężką postać choroby u ludzi to głównie: H5N6, H7N9, H5N8.
Ryzyko zakażenia człowieka wirusami grypy ptaków na terenie Europy jest obecnie niskie.
Celem procedury jest szerzenie działań edukacyjnych dotyczących zakażeń odzwierzęcymi przypadkami grypy u ludzi wśród personelu podmiotu leczniczego.
Prawdopodobieństwo jednoczesnego zachorowania na COVID-19 i grypę w sezonie 2022/2023 stale wzrasta.
Jednoczesne zakażenie grypą i koronawirusem nazywa się twindemią.
W obecnym sezonie epidemicznym 2022/2023 możliwe jest także wystąpienie triady zakażeń, czyli jednoczesnego zarażenia się trzema wirusami, choć niekoniecznie muszą to być przypadki częste.
Celem procedury jest szerzenie działań edukacyjnych dotyczących zjawiska twindemii wśród personelu podmiotu leczniczego.
Lista audytowa pomoże placówce medycznej w weryfikacji poprawności działania procedury i pozwoli opracować ewentualne działania korygujące.
Ważnym aspektem zdrowia publicznego w okresie jesienno-zimowym, czyli tzw. okresie infekcyjnym, jest większa zachorowalność na grypę. Rodzi to dodatkowe wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia w trwającej obecnie pandemii COVID-19.
COVID-19 i grypa niejednokrotnie mają bardzo podobne objawy kliniczne, co powoduje, że ciężko rozróżnić, z jaką chorobą mamy do czynienia.
W związku z tym istotne jest, aby personel medyczny, zwłaszcza podstawowej opieki zdrowotnej (lekarze, pielęgniarki), miał wiedzę dotyczącą zarówno COVID-19, jak i grypy, aby mógł właściwie diagnozować te choroby i włączać odpowiednie postępowanie.
Celem procedury jest zebranie niezbędnych wytycznych w tym zakresie.
System SENTINEL nad grypą służy ocenie sytuacji wirusologiczno-epidemiologicznej w Polsce.
Lekarz rodzinny biorący udział w zintegrowanym systemie nadzoru epidemiologicznego i wirusologicznego nad grypą ma określone zadania.
Celem procedury jest ich usystematyzowanie, określenie sposobu poboru materiału klinicznego, zasad informowania sanepidu o pobranym od pacjenta materiale klinicznym i zbierania danych epidemiologicznych.
Skuteczną procedurą w zapobieganiu grypie są szczepienia, zwłaszcza zalecane osobom z obniżoną odpornością, a także pracownikom ochrony zdrowia, w tym personelowi medycznemu (bez względu na specjalizację), innym grupom zawodowym (straż pożarna, policja, wojsko).
Szczepienia przeciw grypie nie są w Polsce obowiązkowe, lecz zalecane (Program Szczepień Ochronnych).
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!