W celu uzyskania pewności, że założone w placówce medycznej prace budowlane nie przekroczą wartości kosztorysowej, niezbędne jest, aby załącznikiem do umowy na roboty budowlane był kosztorys ofertowy przedstawiony przez wykonawcę.
Przed rozpoczęciem prowadzenia prac budowlanych menedżer placówki, aby mieć pewność, że zakładany budżet będzie wystarczający na podejmowane prace, powinien zadbać o sporządzenie projektu budowlanego i kosztorysu nakładczego przez podmioty mające uprawnienia budowlane.
„Działania miękkie” w projektach unijnych są ważnym elementem tych przedsięwzięć wpływającym na sukces całej inwestycji. Dlatego warto je zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem i sukcesywnie realizować.
Instrument elastyczności (inaczej: cross-financing, tj. „finansowanie krzyżowe”) w projektach inwestycyjnych w ochronie zdrowia współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) obejmuje działania towarzyszące m.in. pracom budowlano-wykonawczym lub zakupom sprzętowym wpisujące się w cel projektu. Wydatki na realizację instrumentu dotyczą realizacji działań nieinwestycyjnych, tj. szkolenia, akcje informacyjno-profilaktyczne itp.
Inspektor nadzoru inwestorskiego w przypadku powołania go przez placówkę medyczną pełni nie tylko funkcję przedstawiciela inwestora na budowie, lecz jest także gwarantem właściwego wykonywania skomplikowanych projektów budowlanych.
Menedżer lub dyrektor placówki medycznej może powołać tzw. inwestora zastępczego. Zazwyczaj będzie to spółka, która zorganizuje cały proces budowlany - jeśli proces inwestycyjny dotyczy wznoszenia obiektu budowlanego lub jego istotnej przebudowy.
Właściwie opracowana analiza SWOT pomoże uniknąć placówce wielu zagrożeń związanych z realizacją projektu czy inwestycji. Jest też wskazówką do wyboru rodzaju strategii, co chroni przed niewłaściwymi decyzjami inwestycyjnymi.
Analiza SWOT (Strengths-Weaknesses-Opportunities-Treats)jest formą segregowania informacji o przedsięwzięciu. Poprzez krzyżowe zestawienie najważniejszych, a zarazem łatwych do określenia i przedstawienia, informacji stanowi doskonałe narzędzie pozwalające planować i realizować strategię ekonomiczną przedsiębiorstwa. Jest również ważnym narzędziem podczas wdrażania projektu unijnego, zwłaszcza znacząco rozciągniętego w czasie i bogatego w różne działania, które ze względu na swą wagę w projekcie wpływają na stan wskaźników rezultatu określonych we wniosku.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Czy chcesz otrzymywać powiadomienia o zmianach prawnych, webinariach i promocjach?
Wyrażając zgodę na otrzymywanie powyższych powiadomień, oświadczam iż zapoznałem/am się z Regulaminem usługi i zgadzam się na stosowanie jego postanowień.