opieka zdrowotna

Zniesienie limitów świadczeń lekarzy specjalistów – jest projekt

Obecnie przepisy wykonawcze określające wykaz świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych poza ryczałtem systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, zwanego dalej „systemem zabezpieczenia”, uniemożliwiają wprowadzenie przez NFZ nielimitowanego finansowania wszystkich świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz świadczeń w ramach sieci kardiologicznej, udzielanych przez świadczeniodawców działających w systemie zabezpieczenia.

Dlatego pojawił się projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wykazu świadczeń opieki zdrowotnej wymagających ustalenia odrębnego sposobu finansowania pozwoli na wprowadzenie przez NFZ nielimitowanego finansowania świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i wybranych świadczeń w ramach sieci kardiologicznej, przez co przyczyni się do poprawy dostępności takich świadczeń.

W projekcie proponuje się wprowadzenie zmian w rozporządzeniu ministra zdrowia z 19 czerwca 2017 r. w sprawie określenia wykazu świadczeń opieki zdrowotnej wymagających ustalenia odrębnego sposobu finansowania, polegających na wyłączeniu z finansowania w formie ryczałtu sytemu zabezpieczenia wszystkich świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz wybranych świadczeń udzielonych w ramach sieci kardiologicznej, o której mowa w rozporządzeniu ministra zdrowia z 10 maja 2021 r. w sprawie programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci kardiologicznej (Dz. U. poz. 880).

Umożliwi to wprowadzenie przez NFZ nielimitowanego finansowania tych świadczeń.

Od nowego roku szkolnego opieka zdrowotna nad uczniami w szkołach

Za 3 miesiące wejdzie w życie podpisana przez prezydenta ustawa z 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami. Ustawa zapewni równy dostęp do opieki zdrowotnej w szkole, bez względu na miejsce zamieszkania ucznia i typ szkoły.

Opieka zdrowotna nad uczniami realizowana w szkole obejmie profilaktyczną opiekę zdrowotną oraz opiekę stomatologiczną w zakresie świadczeń ogólnostomatologicznych oraz profilaktycznych świadczeń stomatologicznych.

Profilaktyczną opiekę zdrowotną sprawować będzie pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania albo higienistka szkolna, a opiekę stomatologiczną nad uczniami – lekarz dentysta. W zakresie edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia, w sprawowaniu opieki stomatologicznej nad uczniami będzie mogła uczestniczyć również higienistka stomatologiczna.

Pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania albo higienistka szkolna będą sprawować profilaktyczną opiekę zdrowotną nad uczniami w gabinecie profilaktyki zdrowotnej zlokalizowanym w szkole, a w przypadku braku takiego gabinetu w szkole – w miejscu określonym w umowie o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Lekarz dentysta będzie mógł sprawować opiekę stomatologiczną nad uczniami w gabinecie dentystycznym w szkole, gabinecie dentystycznym zlokalizowanym poza szkołą albo w dentobusie.

Opiekę zdrowotną nad uczniami będą monitorować wojewoda i Instytut Matki i Dziecka w Warszawie.

Opieka zdrowotna obejmie uczniów w szkołach

Rząd przyjął projekt ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami. Zakłada on równy dostęp do opieki zdrowotnej w szkole bez względu na miejsce zamieszkania ucznia i typ szkoły.  

Opieka zdrowotna nad uczniami w szkole ma objąć profilaktyczną opiekę zdrowotną i opiekę stomatologiczną. Opiekę zdrowotną mają sprawować: pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania albo higienistka szkolna oraz lekarz dentysta. Opieka ta będzie sprawowana w przypadku braku sprzeciwu rodziców lub pełnoletnich uczniów.

Miejscem realizacji świadczeń przez pielęgniarkę środowiska nauczania i wychowania albo higienistkę szkolną będzie gabinet profilaktyki zdrowotnej, a w przypadku realizacji świadczeń stomatologicznych wykonywanych przez lekarza dentystę – gabinet stomatologiczny w szkole, gabinet zlokalizowany poza szkołą lub dentobus. Rodzice będą mieli prawo wyboru innego miejsca udzielania świadczeń stomatologicznych przez lekarza dentystę. Będą oni także otrzymywać informacje o zakresie opieki i prawie wyrażania sprzeciwu wobec niej.

W projekcie ustawy po raz pierwszy określono zakres współpracy między rodzicami a pielęgniarką środowiska nauczania i wychowania albo higienistką szkolną, a także współpracy między podmiotami sprawującymi opiekę zdrowotną nad uczniami (pielęgniarka lub higienistka szkolna, lekarz dentysta), podmiotami zapewniającymi warunki organizacyjne tej opieki (dyrektor szkoły, organ prowadzący szkołę) oraz nauczycielami i innymi pracownikami szkoły (pedagog szkolny).

Określono także organizację opieki nad uczniami przewlekle chorymi lub niepełnosprawnymi w szkole. Działania te mają realnie wesprzeć rodziców w skutecznej realizacji prawa ucznia do świadczeń zdrowotnych.

Nowe przepisy umożliwią również nawiązywanie współpracy przez organ prowadzący szkołę z podmiotem zajmującym się opieką stomatologiczną dzieci i młodzieży, udzielającym świadczeń zdrowotnych w dentobusie (16 dentobusów kupiono w 2017 r., a udzielanie w nich świadczeń rozpoczęto w kwietniu 2018 r.).

Monitorowanie opieki zdrowotnej nad uczniami będzie realizowane przez wojewodów oraz Instytut Matki i Dziecka.

Nowe przepisy mają wejść w życie po 3 miesiącach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem jednego przepisu, który zacznie obowiązywać 1 stycznia 2020 r.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w szpitalach – zmiany od 1 lipca 2017 r.

Od 1 lipca całkiem zmieni się treść załącznika nr 5 do rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej - Wykaz świadczeń gwarantowanych nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz warunki ich realizacji. Do konsultacji trafił właśnie projekt zakładający istotne zmiany w tym zakresie.

W projekcie rozdzielono zakresy świadczeń gwarantowanych na realizowane tylko w warunkach ambulatoryjnych oraz takie, które mogą być realizowane zarówno w warunkach ambulatoryjnych jak i w miejscu zamieszkania pacjenta.

Z danych przekazywanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia wynika, że świadczenia realizowane w miejscu zamieszkania pacjenta w ostatnim roku wynosiły 4% wszystkich świadczeń udzielonych w ramach NiŚOZ. A zatem utrzymywanie zespołów wyjazdowych nie jest konieczne na obszarze działania wszystkich podmiotów leczniczych. Dostępność takich zespołów ma być zagwarantowana z uwzględnieniem zapotrzebowania na takie świadczenia w danym regionie.

Warunki, jakie ma spełniać placówka medyczna określono oddzielnie dla tych, którzy będą organizować zespoły wyjazdowe, jak i dla tych, którzy nie będą realizować kontraktu w tym zakresie. W załączniku uwzględniono również zmianę umożliwiającą szpitalom realizowanie kontraktów w zakresie NiŚOZ.

Równocześnie rozpoczęły się konsultacje projektu rozporządzenia ministra zdrowia dotyczącego zmian w przepisach dotyczących świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. Zgodnie z nowymi przepisami nocna i świąteczna opieka zdrowotna ma być udzielana w szpitalach zakwalifikowanych do poziomów 1-3 i 5 sieci szpitali.  

Konieczność zmian wynika z wejścia w życie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia (PSZ) świadczeń opieki zdrowotnej i przekazania do kompetencji szpitali również świadczeń z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).

   

Klub Menedżera

   

Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia
i korzystaj z benefitów!

   Zobacz ofertę
   

Klub Menedżera