Przyczyny prowadzące do podjęcia decyzji o wystąpieniu ze spółki są różne, przy czym ostatnio dochodzą jeszcze problemy związane z epidemią, która zmusiła do zawieszenia przyjęć pacjentów i jednocześnie zagraża starszym wspólnikom. Kiedy lekarz może wystąpić ze spółki cywilnej?
Zgodnie z Kodeksem cywilnym, gdy umowę spółki zawarto na czas nieoznaczony (co ma miejsce w większości przypadków), każdy wspólnik może z niej wystąpić, wypowiadając swój udział na trzy miesiące naprzód na koniec roku obrachunkowego. Wspólnicy mogą jednak okres wypowiedzenia inaczej uregulować w umowie spółki.
Żeby założyć gabinet lekarski, poza posiadaniem prawa wykonywania zawodu lekarza, dysponowaniem odpowiednim pomieszczeniem i wpisem do CEiIDG, będziesz musiał się zarejestrować jako podmiot wykonujący działalność leczniczą w RPWDL. Sprawdź, jakie jeszcze wymogi musisz spełnić.
Wykonywanie zawodu lekarza polega na udzielaniu przez osobę posiadającą wymagane kwalifikacje, potwierdzone odpowiednimi dokumentami (art. 2 ust. 1 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, dalej: udzl).
Pierwszym warunkiem do założenia gabinetu lekarskiego jest posiadanie prawa wykonywania zawodu lekarza. Takie prawo przyznaje zgodnie z art. 6a ust. 1 udzl okręgowa rada lekarska, niezwłocznie po złożeniu wszystkich dokumentów określonych ustawą, nie później jednak niż w terminie miesiąca od dnia ich złożenia.
Pamiętaj, że numer dokumentu poświadczającego posiadanie prawa wykonywania zawodu lekarza będziesz musiał podać we wniosku o wpis do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą (dalej skrócie RPWDL).
Wejście w życie RODO stało się wyzwaniem dla funkcjonowania placówek medycznych. Nowym regulacjom muszą także sprostać jednoosobowe praktyki lekarskie. Sprawdź, jak je wdrożyć w codziennej praktyce.
Z e-booka dowiesz się:
Jeśli lekarz udziela świadczeń zdrowotnych jako pracownik, a także prowadzi indywidualną praktykę lekarską w tej samej placówce, może stosować podatek linowy – orzekł WSA w Gliwicach w wyroku z 5 maja 2016 r.
Lekarz zatrudniony w szpitalu na podstawie umowy o pracę jednocześnie prowadzi prywatną praktykę lekarską. Udziela porad medycznych, dyżurów w punkcie całodobowej opieki zdrowotnej, pracuje w poradni podstawowej opieki zdrowotnej. Dyżuruje także w tym samym szpitalu, w którym jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Czy dopuszczalne jest opodatkowanie podatkiem liniowym przychodów z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego pracodawcy, jeżeli usługi te różnią się od tych, które są wykonywane w ramach stosunku pracy?
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Czy chcesz otrzymywać powiadomienia o zmianach prawnych, webinariach i promocjach?
Wyrażając zgodę na otrzymywanie powyższych powiadomień, oświadczam iż zapoznałem/am się z Regulaminem usługi i zgadzam się na stosowanie jego postanowień.