Każdy pracownik ma prawo do corocznego, płatnego urlopu wypoczynkowego – to fakt. Jednak w placówkach medycznych, gdzie ciągłość świadczeń zdrowotnych jest kluczowa, organizacja pracy podczas nieobecności staje się wyzwaniem. Czy wiesz, jak skutecznie zaplanować zastępstwa, unikając nadgodzin i przeciążenia zespołu? Sprawdź, jak zrobić to zgodnie z prawem i w interesie wszystkich!
W zależności od konkretnego przypadku prowadzący placówkę medyczną powinien udzielać urlopu według planu lub kilku planów bądź na podstawie porozumień z pracownikami. W żadnym razie urlopu nie może sobie udzielić sam zatrudniony. Zasada dotyczy również urlopu udzielanego w trybie na żądanie. Sprawdź!
Ratownicy medyczni mają prawo i obowiązek ciągłego doskonalenia swojej wiedzy i umiejętności. Jednocześnie, podmiot zatrudniający ratownika medycznego powinien mu ułatwić realizację obowiązku szkoleniowego. Od czerwca 2023 roku obowiązuje nowy przepis, który umożliwi ratownikom medycznym ubieganie się o 6 dni płatnego urlopu szkoleniowego w ciągu roku. Sprawdź!
Aby praca pracowników placówek medycznych odznaczała się właściwą jakością, była realizowana w odpowiednich warunkach w zakresie bezpieczeństwa, w tym względem pacjentów, niezbędne jest poprawne stosowanie przepisów zarówno o czasie pracy, jak i tych, które regulują kwestię urlopów wypoczynkowych. Sprawdź, co przepisy mówią o ich podziale na części.
Każda nieobecność pracownika placówki medycznej wiąże się z mniejszymi lub większymi trudnościami organizacyjnymi. Szczególnie można to odczuć w okresie epidemii COVID-19. Co może być powodem decyzji dotyczącej zmiany planów urlopowych? Przeczytaj więcej o tym, jak należy udzielać urlopu wypoczynkowego w czasie epidemii.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!