Sejm uchwalił nowelizację przepisów 5 grudnia 2024 r., a Senat przyjął ją 18 grudnia 2024 r. Zmiany mają na celu poszerzenie dostępu do bezpłatnych leków dla osób powyżej 65. roku życia oraz dzieci poniżej 18. roku życia. Zgodnie z nowymi regulacjami recepty na darmowe leki będą mogły być wystawiane nie tylko przez lekarzy w publicznych placówkach medycznych, lecz także przez specjalistów oraz lekarzy przyjmujących prywatnie. Wprowadzenie tych zmian ma na celu uproszczenie i przyspieszenie procesu wystawiania recept.
Po 1 czerwca możliwie będzie rozpoczęcie kontroli NFZ bez uprzedzenia. Wynika to ze zmian ustawowych, których wejście w życie może oznaczać więcej postępowań kontrolnych. Sprawdź, kiedy może dojść do takiej sytuacji.
Do Sejmu 12 czerwca trafił poselski projekt nowelizacji ustawy z 27 lipca 2001 roku o diagnostyce laboratoryjnej. Projekt zawiera wiele niezwykle istotnych zmian, które są szczególnie istotne z punktu widzenia stabilnego wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego, w oparciu o czytelne regulacje prawne. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć:
zdefiniowanie zawodu diagnosty laboratoryjnego oraz doprecyzowanie katalogu czynności diagnostyki laboratoryjnej,
doprecyzowanie przepisów ustawy dotyczących praw i obowiązków diagnostów laboratoryjnych oraz
nowe regulacje prawne dotyczące funkcjonowania laboratorium diagnostycznego.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!