Do tej pory recepty na bezpłatne leki mogli wypisywać jedynie lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz specjaliści zatrudnieni w placówkach z kontraktem z NFZ.
Nowelizacja pozwala na wystawianie recept przez każdego lekarza uprawnionego do preskrypcji, niezależnie od tego, czy ma umowę z NFZ. Co więcej, zmiany obejmują zarówno formę elektroniczną, jak i papierową, co zwiększa dostępność do leków.
Wprowadzone przepisy likwidują konieczność wpisywania na receptach specjalnych kodów dla dzieci („DZ”) i seniorów („S”). Teraz system elektroniczny automatycznie weryfikuje wiek pacjenta, co upraszcza proces wystawiania recept i eliminuje ryzyko błędów. Zmiany te sprawią, że pacjenci będą mogli łatwiej otrzymać odpowiednie leki, bez względu na to, w jakiej placówce się leczą.
Nowelizacja przepisów ma na celu uproszczenie dostępu do leków dla osób, które są szczególnie narażone na choroby wymagające leczenia farmakologicznego – dzieci i seniorów. Nowe regulacje sprawiają, że osoby uprawnione do bezpłatnych leków, zarówno te korzystające z publicznej opieki zdrowotnej, jak i odwiedzające lekarzy prywatnych, zyskają łatwiejszy dostęp do niezbędnych preparatów.