Rozszerzenie badań profilaktycznych pracowników od 2025 roku – nowe przepisy w medycynie pracy

/appFiles/site_102/images/autor/TW6cBmIptFlKD4R.png

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 18 grudnia 2024

Resort pracy pracuje nad zmianą przepisów dotyczących badań profilaktycznych. Od 2025 roku część badań z programu „Profilaktyka 40+” ma zostać włączona do obowiązkowych badań medycyny pracy.

Badania profilaktyczne: jak jest obecnie?

Pracownicy podlegają obowiązkowym badaniom profilaktycznym, które obejmują badania wstępne, okresowe i kontrolne. Od lutego 2023 roku wprowadzono przepisy umożliwiające skierowanie pracownika przez lekarza medycyny pracy do udziału w programie zdrowotnym lub polityce zdrowotnej.

Zgodnie z Kodeksem pracy, jeśli pracownik podczas badań wstępnych, okresowych lub kontrolnych spełnia warunki do objęcia programem zdrowotnym lub polityki zdrowotnej, lekarz medycyny pracy, za zgodą pracownika, kieruje go do udziału w tym programie. Badania wykonywane w ramach tych programów są finansowane zgodnie z zasadami określonymi w odpowiednich programach zdrowotnych lub polityce zdrowotnej (art. 229 § 61 Kodeksu pracy).

Będą dodatkowe badania obowiązkowe w ramach medycyny pracy?

Resort zdrowia zamierza, aby część badań wykonywanych w ramach programu „Profilaktyka 40+” stała się częścią obowiązkowych badań medycyny pracy. Wśród planowanych zmian znajduje się wprowadzenie obowiązku określania wskaźnika BMI, poziomu glukozy oraz lipidogramu podczas badań profilaktycznych w medycynie pracy.

Celem zmian jest skuteczniejsze monitorowanie zdrowia pracowników, zwłaszcza w kontekście poprawy efektywności profilaktyki leczenia otyłości u osób po 40. roku życia. Planowane zmiany znajdują się na zaawansowanym etapie prac legislacyjnych i mają wejść w życie na początku 2025 roku.

Kiedy zapłaci państwo, a kiedy pracodawca?

Zgodnie z zapowiedziami resortu zdrowia, dodatkowe badania profilaktyczne będą finansowane przez państwo, jeśli ośrodek medycyny pracy przystąpi do programu profilaktycznego. W przeciwnym przypadku koszty tych badań poniesie pracodawca, co wynika z obecnych regulacji dotyczących finansowania badań medycyny pracy.

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy