Od 14 lutego większy dostęp do bezpłatnych leków i refundowanych szczepionek

/appFiles/site_102/images/autor/TW6cBmIptFlKD4R.png

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 31 stycznia 2025

Już od 14 lutego wszyscy lekarze – także prywatni – będą mogli wystawiać recepty na darmowe leki dla dzieci i seniorów. Zmiany obejmą również farmaceutów, którzy zyskają prawo do wystawiania recept na refundowane szczepionki.

Nowe zasady wystawiania recept – co się zmienia od 14 lutego?

W Dzienniku Ustaw 30 stycznia opublikowano nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Zmiany obejmują zarówno zasady wystawiania recept na darmowe leki, jak i recept farmaceutycznych. Nowe przepisy wejdą w życie 14 lutego.

Szerszy dostęp do recept na darmowe leki

Jedną z kluczowych zmian jest rozszerzenie dostępu do recept na bezpłatne leki. Po wejściu w życie nowych przepisów prawo do ich wystawiania będą mieli wszyscy lekarze – niezależnie od tego, czy mają kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ), czy prowadzą prywatną praktykę.

Dotyczy to pacjentów uprawnionych do darmowych leków, czyli:

  • dzieci do 18. roku życia,
  • seniorów po ukończeniu 65. roku życia.

Dodatkowo recepty na darmowe leki będą mogli wystawiać lekarze w ramach różnych dziedzin medycyny, m.in.:

  • opieki psychiatrycznej,
  • leczenia uzależnień,
  • leczenia stomatologicznego,
  • opieki paliatywnej i hospicyjnej.

Do tej pory prawo do wystawiania takich recept mieli jedynie lekarze mający umowę z NFZ w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej lub leczenia szpitalnego. Uprawnienia te przysługiwały także tzw. lekarzom emerytom oraz części pielęgniarek.

Recepty farmaceutyczne na refundowane szczepionki

Nowelizacja wprowadza również istotną zmianę dla farmaceutów pracujących w aptekach. Po 14 lutego będą oni mogli wystawiać recepty farmaceutyczne na refundowane szczepionki dostępne w aptece.

Obecnie farmaceuci mogą wystawiać recepty na szczepionki, ale pacjent nie może skorzystać z refundacji – aby otrzymać lek ze zniżką, konieczna jest recepta od lekarza. Nowe przepisy uproszczą ten proces, co może zwiększyć dostępność szczepień.

Po wejściu w życie zmian farmaceuta będzie miał możliwość:

  • wystawienia recepty farmaceutycznej,
  • wydania refundowanej szczepionki,
  • podania jej pacjentowi (w przypadku szczepień wykonywanych w aptekach).

Koszty zmian dla systemu ochrony zdrowia

Rozszerzenie uprawnień do wystawiania recept na bezpłatne leki dla dzieci i seniorów oznacza dodatkowe wydatki dla budżetu państwa. Ministerstwo Zdrowia szacuje, że roczny koszt tej zmiany wyniesie 415 mln zł.

Nowelizacja ma na celu zwiększenie dostępności leków i uproszczenie procedur dla pacjentów. Możliwość wystawiania recept przez lekarzy niezależnie od umowy z NFZ oraz uproszczony dostęp do refundowanych szczepionek w aptekach mogą znacząco poprawić funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia.

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy