Już od 14 lutego wszyscy lekarze – także prywatni – będą mogli wystawiać recepty na darmowe leki dla dzieci i seniorów. Zmiany obejmą również farmaceutów, którzy zyskają prawo do wystawiania recept na refundowane szczepionki.
Prowadzisz punkt szczepień? Musisz spełnić szereg wymagań – od odpowiedniego wyposażenia, przez zasady przechowywania szczepionek, aż po kwalifikacje personelu. Sprawdź, jakie normy obowiązują i uniknij ryzyka błędów!
Zwiększenie dostępności szczepień przeciw wirusowi HPV, szczególnie wśród młodszej populacji to cel zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia nr 84/2024/DSOZ, które wprowadza istotne zmiany w realizacji umów dotyczących świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Poznaj szczegóły nowych regulacji i sprawdź, jak wpłyną na efektywność profilaktyki zdrowotnej w Twojej placówce.
Do konsultacji trafił projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych.
Ministerstwo Zdrowia przygotowało kluczowe wytyczne dotyczące realizacji szczepień przeciw COVID-19 w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz w aptekach ogólnodostępnych – obowiązują od 1 grudnia 2023 r. Szczepionka z wariantem XBB będzie dostępna od 6 grudnia 2023 r. w punktach szczepień, a koszt usługi pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).
Prawa pacjenta to zbiór uprawnień, jakie ma każda osoba korzystająca ze świadczeń zdrowotnych. Każdy pacjent w Polsce podlega ochronie prawnej.
Przestrzeganie praw pacjenta jest obowiązkiem personelu udzielającego świadczeń zdrowotnych.
Lista audytowa pomoże placówce medycznej w weryfikacji poprawności działania procedury i pozwoli opracować ewentualne działania korygujące.
Celem procedury jest szerzenie działań edukacyjnych dotyczących postępowania z pacjentem w aspekcie szczepień ochronnych wśród kierownictwa i personelu podmiotu leczniczego.
Farmaceuci, którzy ukończyli kurs kwalifikacyjny, będą mogli wykonywać szczepienie przeciw grypie u osoby dorosłej. Poznaj zmiany, które przewiduje p rojekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych.
Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, że od 1 stycznia 2023 r. można składać wnioski o przyznanie świadczenia kompensacyjnego z powodu poważnego działania niepożądanego, do którego doszło w związku ze szczepieniem obowiązkowym. Chodzi o szczepienia wykonane począwszy od tej daty. Dotąd Fundusz Kompensacyjny obejmował wyłącznie szczepienia przeciw COVID-19.
Kampania promująca szczepienia dzieci z Ukrainy w Polsce i wsparcie w zakresie dostaw szczepionek i to główne założenia porozumienia o współpracy podpisanego przez Adama Niedzielskiego, ministra zdrowia, i Rasheda Mustafę Sarwara, koordynatora UNICEF ds. Sytuacji Kryzysowych na rzecz Uchodźców w Polsce. Kampania informacyjna ma zwiększyć zainteresowanie szczepieniami w grupie uchodźców.
Aplikację Gabinet.gov wyposażono w nową funkcjonalność, dzięki której w e-Karcie Szczepień można elektronicznie rejestrować szczepienia. Jest to kolejny krok w stronę informatyzacji w ochronie zdrowia. Oto szczegóły tego rozwiązania.
W oświadczeniu wskaż, że osoba uprawniona zgadza się na przeprowadzenie zarówno obowiązkowego szczepienia ochronnego, jak i szczepienia zalecanego. Sprawdź, co jest niezbędne, aby zgoda wyrażona przez pacjenta była ważna z prawnego punktu widzenia.
Szczepienia ochronne przeciwko COVID-19 wpływają pozytywnie nie tylko na stan fizyczny organizmu człowieka, lecz także na jego stan psychiczny. Psychika i nastawienie do życia osób zaszczepionych jest w lepszej formie, a pacjenci zaszczepieni przeciwko COVID-19 mają niższy poziom stresu, większe poczucie bezpieczeństwa.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!