Najnowsze wytyczne Ministerstwa Zdrowia dotyczące szczepień przeciw COVID-19  

/appFiles/site_102/images/autor/TW6cBmIptFlKD4R.png

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 1 grudnia 2023

Ministerstwo Zdrowia przygotowało kluczowe wytyczne dotyczące realizacji szczepień przeciw COVID-19 w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz w aptekach ogólnodostępnych – obowiązują od 1 grudnia 2023 r. Szczepionka z wariantem XBB będzie dostępna od 6 grudnia 2023 r. w punktach szczepień, a koszt usługi pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).

Finansowanie szczepień przez NFZ zgodnie z nowymi zarządzeniami

Koszty szczepień, w tym kwalifikacji i wykonania, są finansowane ze środków NFZ zgodnie z aktualnymi zarządzeniami:

  1. zarządzenie nr 155/2023/DGL prezesa NFZ z 31października 2023 r. dotyczące warunków umów na realizację zalecanych szczepień ochronnych w aptekach,
  2. zarządzenie nr 167/2023/DSOZ prezesa NFZ z 13 listopada 2023 r. zmieniające warunki umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w podstawowej opiece zdrowotnej.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że szczepienia przeciw COVID-19 są zalecanymi szczepieniami ochronnymi, a zakup szczepionek jest finansowany przez odpowiedniego ministra zgodnie z obwieszczeniem z 29 września 2023 r.

Realizacja szczepień w przychodniach i aptekach

Szczepienia realizują przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej oraz apteki ogólnodostępne. Aktualnie stosowane szczepionki to Comirnaty (wariant Omicron), Comirnaty Junior, Spikevax (wariant Omicron), i Nuvaxovid (wariant XBB).

Odstęp między dawkami i procedury dla szczepień Nuvaxovid

Dla szczepionki Nuvaxovid (wariant XBB.1.5) odstęp między dawkami wynosi 6 miesięcy. Dla osób powyżej 12 roku życia, które nie były wcześniej szczepione, zaleca się podanie 2 dawek w odstępie 3 tygodni.

Zamawianie szczepionek i finansowanie przez NFZ

Szczepionki mogą być zamawiane przez podmioty mające umowę z NFZ w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. NFZ finansuje szczepionki, a procedury zamawiania są określone przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych (RARS).

Transport i przechowywanie szczepionek

Sposób transportowania i przechowywania szczepionek przeciw COVID-19 jest zgodny z wytycznymi tzw. zimnego łańcucha, utrzymanego w temperaturze od +2 do +8 stopni.

RARS nie przyjmuje zwrotów szczepionek, a straty należy odnotować w wewnętrznym protokole.

Zgłaszanie niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP)

Zgłaszanie NOP odbywa się za pomocą aplikacji gabinet.gov.pl. Personel medyczny i pacjenci mogą zgłaszać niepożądane reakcje do odpowiednich podmiotów, a Ministerstwo Zdrowia podkreśla konieczność zarejestrowania szczepień w e-Karcie Szczepień.

System e-rejestracji dla podmiotów leczniczych

Podmioty lecznicze mają dostęp do systemu e-rejestracji do 14 grudnia 2023 r. przez dotychczasowy portal, a od 15 grudnia 2023 r. system Centralnej e-rejestracji będzie dostępny na stronie gabinet.gov.pl.

Uprawnienia personelu do szczepienia

Uprawnienia do kwalifikacji i wykonania szczepienia mają lekarze, felczerzy, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, higienistki szkolne, fizjoterapeuci, diagnostycy laboratoryjni i farmaceuci. Uwzględniają one posiadanie dokumentów potwierdzających odpowiednie kursy lub szkolenia.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla konieczność właściwego dokumentowania szczepień w e-Karcie Szczepień, a także zwraca uwagę na procedury zgłaszania NOP oraz zasad bezpiecznego transportu i przechowywania szczepionek. O terminach szczepień decydują podmioty lecznicze, a pacjenci mogą korzystać z systemu rejestracji online lub zapisywać się bezpośrednio w placówkach medycznych.

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy