Ewidencja Potencjału Świadczeniodawcy (EPS): Ministerstwo Zdrowia chce wdrożyć centralny system danych o zasobach szpitalnych

/appFiles/site_102/images/autor/TW6cBmIptFlKD4R.png

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 10 lutego 2025
Ewidencja Potencjału Świadczeniodawcy (EPS): Ministerstwo Zdrowia chce wdrożyć centralny system danych o zasobach szpitalnych

Czy szpitale są gotowe na nagłe sytuacje kryzysowe? Ministerstwo Zdrowia chce to zmienić, wdrażając nowoczesny system monitorowania zasobów medycznych w czasie rzeczywistym. System Ewidencji Potencjału Świadczeniodawcy (EPS) umożliwi błyskawiczne gromadzenie danych o liczbie lekarzy, dostępności łóżek, kluczowego sprzętu oraz środków ochrony. Dzięki niemu decyzje w ochronie zdrowia będą podejmowane szybciej i bardziej precyzyjnie, a placówki lepiej przygotowane na nieoczekiwane wyzwania.

Projekt nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia – co będzie monitorowane w czasie rzeczywistym?

Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów wpisano projekt nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia w celu poprawy jakości monitorowania potencjału i zabezpieczenia szpitali. Ministerstwo Zdrowia planuje wdrożenie jednolitego systemu monitorowania zasobów szpitalnych, który obejmie dane dotyczące liczby pracowników medycznych, dostępności łóżek, sprzętu medycznego oraz środków ochrony indywidualnej. Nowe rozwiązanie, System Ewidencji Potencjału Świadczeniodawcy (EPS), pozwoli na gromadzenie i analizowanie tych informacji w czasie rzeczywistym oraz ich udostępnianie online, co przyczyni się do poprawy jakości monitorowania potencjału. Planowana nowelizacja ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia ma na celu usprawnienie zarządzania placówkami medycznymi oraz zwiększenie skuteczności reakcji na sytuacje kryzysowe, co wpłynie na poprawę jakości monitorowania potencjału.

System Ewidencji Potencjału Świadczeniodawcy (EPS) będzie cyfrową platformą, która w czasie rzeczywistym zgromadzi i przeanalizuje dane dotyczące dostępności personelu medycznego, infrastruktury, sprzętu oraz kluczowych zasobów szpitalnych.

Nowy system umożliwi bieżące śledzenie:

  • dostępności łóżek szpitalnych i możliwość zgłaszania zapotrzebowania na nie przez dyspozytorów medycznych, co jest istotne dla usługodawcy.
  • liczby pracowników medycznych,
  • dostępności kluczowego sprzętu medycznego (m.in. CT, MRI, RTG, USG, respiratory),
  • infrastruktury szpitalnej,
  • środków ochrony indywidualnej oraz gazów medycznych,
  • zapasów krwi i jej składników zintegrowanych z systemem e-Krew.

Ponadto system będzie informował o częściowym lub całkowitym braku możliwości udzielania świadczeń zdrowotnych z powodów losowych lub organizacyjnych.

Rozproszone dane o zasobach szpitali – główne problemy

Obecnie nie istnieje scentralizowany system śledzenia zasobów szpitalnych na poziomie krajowym. Dane o dostępności łóżek i sprzętu są rozproszone, często zbierane ręcznie i raportowane telefonicznie lub e-mailem, co prowadzi do częściowym albo całkowitym braku możliwości efektywnego zarządzania kryzysowego. W czasie pandemii COVID-19 ujawniły się liczne niedoskonałości raportowania, co opóźniało podejmowanie decyzji w sytuacjach kryzysowych, szczególnie w zakresie zabezpieczenia w środki ochrony indywidualnej. Szpitale często musiały zatrudniać dodatkowych pracowników do obsługi raportowania, co zwiększało koszty i obciążenie personelu.

Problemy w monitorowaniu zasobów szpitali zgłaszane przez szpitale

Podczas wizyt studyjnych w szpitalach resort zdrowia zidentyfikował liczne trudności związane z przekazywaniem danych, które mogą wynikać z przyczyn leżących po stronie usługodawcy. Kluczowe problemy to:

  • brak aktualnych informacji o wolnych łóżkach i dostępności sprzętu,
  • niewystarczający przepływ danych między szpitalami a Państwowym Ratownictwem Medycznym może prowadzić do częściowym albo całkowitym braku możliwości skutecznego zarządzania kryzysowego.
  • ręczne wprowadzanie informacji, co prowadzi do błędów i opóźnień w monitorowaniu potencjału i zabezpieczenia szpitali.
  • brak systemowego monitorowania dostępności personelu medycznego oraz jakości monitorowania potencjału i zabezpieczenia szpitali.

Ewidencja Potencjału Świadczeniodawcy jako rozwiązanie dla systemu ochrony zdrowia

Jak wynika z założeń projektu nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, nowy system Ewidencji Potencjału Świadczeniodawcy (EPS) ma zapewnić automatyczną aktualizację danych, redukując konieczność ręcznego raportowania. Dzięki integracji ze Szpitalnym Systemem Informacyjnym (HIS) EPS usprawni przepływ informacji, poprawi jakość monitorowania zasobów, zwiększy efektywność zarządzania opieką zdrowotną i udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w Polsce.

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy