W obliczu narastającej fali zachorowań na COVID-19, grypę i RSV, Główny Inspektor Sanitarny Paweł Grzesiowski zapowiedział powrót do sprawdzonych metod ochrony zdrowia. Zgodnie z jego słowami, w najbliższym czasie będą wydane zalecenia dotyczące noszenia maseczek oraz zwiększenia uwagi na higienę rąk i dezynfekcję powierzchni, co ma pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się wirusów.
Ministerstwo Zdrowia przygotowało kluczowe wytyczne dotyczące realizacji szczepień przeciw COVID-19 w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz w aptekach ogólnodostępnych – obowiązują od 1 grudnia 2023 r. Szczepionka z wariantem XBB będzie dostępna od 6 grudnia 2023 r. w punktach szczepień, a koszt usługi pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).
Najwyższa Izba Kontroli (NIK) ostro skrytykowała działania organów i instytucji państwowych oraz innych służb w okresie pandemii COVID-19. Warto przeanalizować wnioski płynące z kontroli i sprawdzić, jak można uniknąć popełniania tych samych błędów w przyszłości. Oto one.
Od 1 lipca 2023 r. po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej nastąpią znaczne zmiany w przepisach dotyczących rozwiązań związanych z tym stanem. Sprawdź, jakie obostrzenia będą zniesione, jakie zmiany dotyczą obowiązku szczepień dla pracowników ochrony zdrowia i które przepisy z okresu epidemii COVID-19 stracą ważność.
Po pandemii COVID-19 wiele rzeczy uległo zmianie w podmiotach leczniczych. W celu minimalizacji ryzyka zakażenia koronawirusem, wiele placówek medycznych wprowadziło lub rozszerzyło swoje usługi telemedyczne. Pacjenci mogą teraz korzystać z konsultacji medycznych przez Internet, co zwiększa wygodę i bezpieczeństwo. Posłuchaj pytań i odpowiedzi w formie wideo dotyczących postcovidowej rzeczywistości podmiotów leczniczych w 2023 roku.
Z webinaru dowiesz się o:
Prelegentka: Marta Byzdra-Pawlak, radca prawny, practice partner w Kancelarii F/K Legal
Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że obowiązek zakrywania nosa i ust maseczką w aptekach, przychodniach i w szpitalach będzie przedłużony co najmniej do końca marca 2023 roku. W ocenie ministra zdrowia maseczki ograniczają przenoszenie chorób, nie tylko COVID-19, ale także wirusa grypy czy RSV.
Od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, podano 57,5 mln szczepionek – wynika z danych zamieszczonych na stronach rządowych.
Rząd przedłużył do 31 grudnia 2022 r. aktualne ograniczenia epidemiczne, m.in. obowiązkowe maseczki w podmiotach leczniczych i aptekach.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!