Zapraszamy naszych prenumeratorów do udziału webinarium pt. „Zasady rozliczania środków otrzymanych przez podmioty lecznicze z NFZ w dobie pandemii COVID-19”. Webinarium poprowadzi: mec. Marta Woś – Senior Lawyer/Radca Prawny w Kancelarii Fortak & Karasiński Radcowie Prawni.
Koncepcja szpitali tymczasowych wynika z dynamiki rozwoju pandemii. Są wyraźne zalecenia, aby relokować pacjentów, tworzyć dodatkowe miejsca, odciążyć zatłoczone szpitale. To, co obecnie niezmiernie istotne, to konieczność rozważenia roli szpitala tymczasowego w odniesieniu do sytuacji epidemicznej na terenie konkretnej aglomeracji. Rozmowa z prof. JAROSŁAWEM J. FEDOROWSKIM, prezesem Polskiej Federacji Szpitali.
Jednym z postulatów dyrektorów placówek zrzeszonych w Polskiej Federacji Szpitali jest stworzenie centrów koordynacji ruchu pacjentów z COVID-19, bazując na współpracy z centralami kryzysowymi przy urzędach wojewódzkich. Na czym miałaby polegać taka działalność?
Nasza propozycja polega na poszerzeniu formuły sztabów kryzysowych przy wojewodach przez stworzenie centrów zarządczo-koordynujących. Ich pracownicy w rzeczywistym czasie – wsparci systemem informatycznym – mogliby monitorować dostępne zasoby łóżkowe, ale także ruch pacjentów między różnymi poziomami opieki.
Wraz z partnerem, firmą Transition Technology, stworzyliśmy architekturę systemu informatycznego. W olbrzymim skrócie – wygląda to jak elektroniczna rezerwacja miejsc w samolotach czy pociągach, pozwalając na szybką wizualizację aktualnie dostępnych miejsc w konkretnych szpitalach, na konkretnych oddziałach.
Nasz postulat obejmował również pomysł stworzenia centrum transferu pacjentów, aby lekarz nie musiał tracić czasu na szukanie wolnego miejsca dla pacjenta dzwoniąc po szpitalach. Umożliwiałoby to po diagnozie skontaktowanie pacjenta, za pośrednictwem centrum, ze szpitalem, gdzie docelowo będzie przyjęty. Chociaż przy wojewodach istnieją obecnie sztaby kryzysowe, to nie jest to interaktywna baza, jaką proponowaliśmy.
Baza mogłaby być zasilana danymi ze szpitali tymczasowych, natomiast sala komputerowa powinna być prawdziwym centrum dowodzenia czy zarządzania systemem w czasie pandemii. Tymczasem wciąż mamy do czynienia z tradycyjnym sposobem zarządzania, bazującym na łączności telefonicznej czy e-mailowej.
Lekarz, który podejrzewa lub rozpoznaje zgon z powodu zakażenia lub choroby zakaźnej, w tym COVID -19, zgłasza ten fakt do państwowego inspektora sanitarnego, właściwego dla miejsca powzięcia podejrzenia/rozpoznania zgonu z powodu podejrzenia/rozpoznania zakażenia/choroby zakaźnej.
Celem procedury jest właściwe zgłaszanie przypadków podejrzenia lub rozpoznania zgonu z powodu zakażenia lub choroby zakaźnej, w tym COVID-19 przez podmiot leczniczy.
Procedura zawiera formularz ZLK-5 - Zgłoszenie podejrzenia lub rozpoznania zgonuz powodu zakażenia lub choroby zakaźnej.
Z webinarium dla prenumeratorów dowiesz się o:
Webinarium poprowadziła: mec. Katarzyna Fortak-Karasińska – radca prawny, partner Kancelarii Fortak & Karasiński Radcowie Prawni sp. p. z siedzibą w Łodzi
W wielu placówkach medycznych prewencyjne badanie temperatury ciała pracowników stało się popularne. Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Sprawdź, jakie zasady stosować w tym zakresie.
Według informacji UODO, rozporządzenie RODO nie zabrania mierzenia temperatury pracownikom, gdyż przewiduje to art. 9 ust. 2 lit. i RODO, gdzie podkreślono, że szczególne kategorie danych (dotyczące zdrowia) można przetwarzać, gdy jest to niezbędne ze względów związanych z interesem publicznym w dziedzinie zdrowia publicznego, takich jak ochrona przed poważnymi transgranicznymi zagrożeniami zdrowotnymi, jeżeli wynika to z przepisów.
Interes publiczny w dziedzinie ochrony zdrowia to uniknięcie rozprzestrzenienia się epidemii na szersze rzesze społeczeństwa. Pozostaje jednak druga przesłanka polegająca na zakotwiczeniu takiego uprawnienia w obowiązujących przepisach („jeżeli wynika to z przepisów”).
PUODO wskazuje na art. 17 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, w którym nadano Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu (GIS) oraz wojewódzkim inspektorom sanitarnym (upoważnionym przez GIS) wiele dodatkowych uprawnień.
Zrozumienie zasad sanitarno-epidemiologicznych dotyczących kwarantanny i izolacji domowej przez osobę ją przechodzącą przyczynia się do jej właściwego stosowania, a co za tym idzie, nie łamania zasad i skutecznego zwalczania pandemii.
Lista audytowa pomoże placówce medycznej w weryfikacji poprawności działania procedury i pozwoli opracować ewentualne działania korygujące.
Biopatogeny, w tym wirus powodujący nową chorobę zakaźną COVID-19, przenoszą się m.in. przez powietrze w pomieszczeniach zamkniętych, w tym przez systemy wentylacyjno-klimatyzacyjne.
Obecnie można wykonać trzy rodzaje testów w kierunku SARS-CoV-2: testy serologiczne, immunochromatyczne i testy metodami molekularnymi, np. RT-PCR, które wykrywają obecność materiału genetycznego wirusa.
COVID-19 jest chorobą śmiertelną, dlatego też w wyniku śmiertelnego zejścia choroby, należy w bezpieczny sposób zabezpieczyć ciało danej osoby, bądź jej organy, ponieważ mogą one stać się źródłem nowych zakażeń, a tym samym przyczynić się do rozwoju epidemii, a nie jej wygaszania.
W placówce medycznej może się zdarzyć, mimo stosowania środków ochrony indywidualnej, że pracownik zachoruje na COVID-19. Jak powinien zachować się kierownik? Czy powinien poinformować o tym pozostały personel, czy jedynie sanepid? Jak przepisy bhp regulują kwestię ochrony prywatności i danych osobowych zakażonego pracownika?
Z artykułu dowiesz się:
Zapraszamy naszych prenumeratorów do udziału webinarium pt. „Funkcjonowanie szpitali i przychodni w okresie COVID-19-problemy bieżące”. Webinarium poprowadzi mec. Katarzyna Fortak-Karasińska – radca prawny, Equity Partner w Kancelarii Fortak & Karasiński Radcowie Prawni. Patronat merytoryczny nad webinarium objęła Kancelaria Fortak & Karasiński Radcowie Prawni.
W 2021 roku Najwyższa Izba Kontroli podczas zaplanowanych kontroli zwróci szczególną uwagę na problemy związane z wirusem SARS-CoV-2. Sprawdź, jakie obszary ochrony zdrowia będą kontrolowane, i popraw ich funkcjonowanie.
W „Planie pracy NIK na 2021 r.” znalazły się 103 tematy kontroli planowych, w tym 10 tematów kontroli dotyczących problematyki dotyczącej pandemii COVID-19.
Każdy produkt leczniczy, w tym także szczepionki przeciwko COVID-19, powinny być stosowane ściśle według wskazań. Dlatego konieczne jest, aby personel medyczny biorący udział w szczepieniu populacyjnym przeciwko COVID-19 był świadomy przeciwskazań do szczepienia szczepionką mRNA lub wektorową przeciwko COVID-19. Dzięki temu program populacyjnych szczepień będzie bezpieczny, między innymi dzięki zminimalizowaniu niepożądanych odczynów poszczepiennych.
Kierownik jednostki organizacyjnej i osoba koordynująca muszą przestrzegać stosowania procedur związanych z procesem szczepienia uwzględniających przeciwwskazania. Dzięki temu proces przebiegnie szybko i bezpiecznie, co będzie się bezpośrednio przekładać na wygaszenie pandemii i powrotu do normalnego funkcjonowania, jak to miało miejsce przed jej wybuchem.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Czy chcesz otrzymywać powiadomienia o zmianach prawnych, webinariach i promocjach?
Wyrażając zgodę na otrzymywanie powyższych powiadomień, oświadczam iż zapoznałem/am się z Regulaminem usługi i zgadzam się na stosowanie jego postanowień.