COVID-19 to infekcja uogólniona. U wielu pacjentów ból może wystąpić, zanim pojawią się inne objawy COVID-19. Do najbardziej odczuwalnych bólów podczas COVID-19 należy zaliczyć bóle mięśni i przeczulicę skóry. Bóle mięśniowe są także jednym z najczęstszych powikłań po infekcji koronawirusem SARS-CoV-2. Ból po przechorowaniu COVID-19 może towarzyszyć pacjentom przez wiele tygodni, nawet miesięcy. Dobór leków przeciwbólowych związanych z „covidowym bólem” jest sprawą indywidualną dla każdego pacjenta.
Celem procedury jest szerzenie działań edukacyjnych dotyczących nowej choroby zakaźnej COVID-19 wśród pacjentów i personelu podmiotu leczniczego.
Ból neuropatyczny może być wynikiem infekcji wirusem SARS-CoV-2 i stanowić powikłanie po COVID-19. Ból neuropatyczny powstaje w wyniku zaburzeń w nerwach i sygnalizacji bólu. Leczenie bólu neuropatycznego powinno być dostosowane do danego pacjenta, ponieważ nie ma dwóch identycznych przypadków tego bólu. Ból neuropatyczny stanowi wyzwanie terapeutyczne.
Lista audytowa pomoże placówce medycznej w weryfikacji poprawności działania procedury i pozwoli opracować ewentualne działania korygujące.
Przekonanie do szczepień przeciw COVID-19 osób, które mają wątpliwości, to główny cel kampanii informacyjnej „Chcę zrozumieć”. Kampania rusza z początkiem października. Dowiedz się więcej o działaniach resortu zdrowia.
Subwarianty omikronu BA.4 i BA.5 mają zdolność przełamywania odporności po szczepieniu i po przechorowaniu COVID-19. Są bardziej zaraźliwe niż wcześniejsze subwarianty omikronu. Infekcja wywołana przez subwarianty omikronu BA.4 i BA.5 ma najczęściej charakter przeziębienia utrzymującego się około 4-5 dni.
Hospitalizacje z powodu zakażeń subwariantami omikronu BA.4 i BA.5 nie są częste – najczęściej są to osoby z chorobami współistniejącymi).
Wybrane placówki medyczne mogą ubiegać się o finansowanie działań mających na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Mają na to czas do 30 listopada 2022 r. Jak uzyskać dofinansowanie?
NFZ nie finansuje już testów antygenowych i PCR przeprowadzonych przez apteki i laboratoria. Zmieniło się też stanowisko ekspertów Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, którzy nie zalecają już rutynowego testowania w kierunku SARS-CoV-2 pacjentów z gorączką lub objawami infekcji dróg oddechowych. Poznaj najnowsze zmiany.
Pandemia COVID-19 wywarła negatywny wpływ na psychikę ludzką. Długotrwały stres, ograniczenie kontaktów międzyludzkich, utrata możliwości zarobkowych, śmierć bliskich w wyniku COVID-19 i powikłań z nią związanych, odbiły się destrukcyjnie na psychice. Czynniki te leżą u podłoża wielu chorób psychosomatycznych, których objawy wycisza się/reguluje farmakoterapią. Pacjenci do tej pory często uskarżają się na zaburzenia snu, nastroju, bezsenność, spadek napędu psychoruchowego, a nawet poczucie wewnętrznego bólu.
W takich sytuacjach często bez zastanowienia sięgają po leki, których niekontrolowane stosowanie może skutkować zależnością lekową (lekomanią).
Celem procedury jest nakreślenie lekomanii jako problemu zdrowotnego Polaków w następstwie pandemii COVID-19, co może być przydatnym materiałem edukacyjnym dla personelu podmiotu leczniczego.
COVID-19 powoduje zaostrzenie wszystkich chorób chronicznych. Badania pokazują, że COVID-19 jest szczególnie groźny w przypadku cukrzycy, chorób układu krążenia, chorób układu oddechowego, nerek.
Przychodnie POZ niepokoi zmiana prawna, która nakazuje przyjmowanie pacjentów powyżej 60. roku życia skierowanych do odbycia izolacji w warunkach domowych w ciągu 48 godzin. Jak należy zorganizować pomoc pacjentom 60+ zakażonym COVID-19, aby nie zakłócić normalnej pracy przychodni?
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!