Ze względu na to, że spór na linii lekarz-pacjent może pojawić się praktycznie w każdej sytuacji i po każdym udzielonym świadczeniu, warto przed szczepieniem odbierać oświadczenia od pacjentów o wyrażeniu zgody na to świadczenie. Sprawdź, co bezwzględnie musi się w nim znaleźć.
W połowie 2017 roku rodzice 23,5 tys. razy odm ó wili zaszczepienia dzieci. To o 10% więcej niż w 2016 roku. Jak ma postąpić lekarz, gdy spotka go taka sytuacja?
Odstępowanie przez lekarza od udzielenia pomocy medycznej dziecku, którego nie zaszczepiono, narusza prawo małego pacjenta do świadczeń zdrowotnych. Sprawdź, jakie stanowisko zajął Rzecznik Praw Pacjenta w tej sprawie.
Choć kampanie informacyjne w mediach dotyczą głównie profilaktyki szczepień dla dzieci przeciwko pneumokokom, seniorzy także są w grupie ryzyka. Dlatego placówki medyczne wspierane przez samorządy podejmują działania z myślą o osobach 65 plus. Sprawdź, jak skorzystać z tych doświadczeń.
Sprawozdanie sporządzają podmioty wykonujące działalność leczniczą udzielające ambulatoryjnych i stacjonarnych świadczeń zdrowotnych, biorące udział w szczepieniach ochronnych (obowiązkowych, zalecanych lub innych) lub przechowujące karty uodpornienia. Sprawozdanie sporządzane jest według stanu dokumentacji podstawowej na dzień 31 grudnia roku sprawozdawczego.
Od stycznia 2017 roku obowiązkowe szczepionki sfinansuje Narodowy Fundusz Zdrowia, a nie - jak dotychczas - Ministerstwo Zdrowia. Ma to umożliwić rozszerzenie pakietu bezpłatnych szczepień. Takie zmiany wprowadziła ustawa z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2015 r. poz. 1365).
W ślad za tą zmianą w rozporządzeniu ministra zdrowia z 18 sierpnia 2011 r. w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 849) zmieniono § 3 ust. 4 w taki sposób, aby szczepienia przeciwko pneumokokom dotyczyły wszystkich dzieci urodzonych po 31 grudnia 2016 r. (a nie, jak dotychczas, jedynie dzieci z grup obciążonych ryzykiem).
Szczepienia u osób, które nie mają ubezpieczenia zdrowotnego będą finansowane z budżetu państwa. Szczepionki będą zakupione według planu zapotrzebowania sporządzonego przez Państwową Inspekcję Sanitarną.
Narodowy Fundusz Zdrowia po raz pierwszy sfinansuje zakup szczepionek do przeprowadzania szczepień w 2017 roku.
Wydanie rozporządzenia jest uzasadnione obecną sytuacją epidemiologiczną w zakresie odry. Pod koniec lipca i w sierpniu 2016 r. wśród osób ubiegających się o uzyskanie statusu uchodźcy w Polsce, które przez terytorium Republiki Białorusi przybyły do Polski z państw leżących na obszarze Zakaukazia i Azji Środkowej wystąpiło kilkanaście przypadków zachorowań na odrę. Niezbędne jest rozszerzenie trwającej obecnie akcji szczepień o osoby, które ukończyły 19. rok życia poprzez objęcie ich nieodpłatnymi szczepieniami.
Brak bezpłatnych szczepień przeciw odrze dla osób, które ukończyły 19. rok życia utrudnia zapobieganie zachorowaniom na odrę w ogniskach epidemicznych w środowiskach o niskim stopniu zaszczepienia, w tym wśród mniejszości etnicznych migrujących w grupach między państwami Unii Europejskiej oraz uchodźców spoza krajów Uni Europejskiej. Odra jest chorobą objętą przez Światową Organizację Zdrowia programem eliminacji i eradykacji, w związku z czym państwa członkowskie WHO są zobowiązane do podejmowania wszelkich niezbędnych działań do całkowitego wyeliminowania tej choroby do 2020 r.
Do konsultacji trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw oraz o uchyleniu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
Projekt przywraca poprzedniego rozwiązanie, zgodnie z którym zabezpieczenie dostępu do szczepionek jest zadaniem państwa.
Eliminuje również sytuacje, w których pacjent nie korzysta ze świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej z obawy przed poniesieniem kosztów, w przypadku gdy występują trudności z potwierdzeniem jego prawa do świadczeń opieki zdrowotnej.
Pisemne powiadomienie o obowiązku szczepienia, np. listem poleconym, uchroni lekarza i placówkę medyczną przed zarzutem zaniechania poinformowania o szczepieniach ochronnych. Zapewni też, że dokumentacja będzie właściwie uzupełniona.
Nowelizacja przewiduje zmiany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Zgodnie z nią od 2017 roku Narodowy Fundusz Zdrowia, a nie - jak dotychczas - resort zdrowia, będzie finansował zakup obowiązkowych szczepionek dla ubezpieczonych. Ma to umożliwić publiczne finansowanie szczepień m.in. przeciw pneumokokom i HPV. Środki na ich zakup będą określane w planie finansowym Funduszu. Ministerstwo zdrowia, które dziś finansuje szczepienia, będzie robić to nadal jedynie w przypadku osób nieposiadających uprawnień z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego.
Sejm przyjął nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, zgodnie z którą od 2017 r. to NFZ, a nie - jak dotychczas - resort zdrowia, będzie finansował zakup obowiązkowych szczepionek dla ubezpieczonych. Ma to umożliwić publiczne finansowanie szczepień m.in. przeciw pneumokokom i HPV.
Z początkiem 2016 roku, aż po 7-letnim okresie przejściowym, wejdą w życie nowe przepisy regulujące kwalifikacje lekarzy oraz pielęgniarek i położnych niezbędne do wykonywania obowiązkowych szczepień ochronnych.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!