Jak należycie sporządzić wezwanie do zapłaty

Kto może zostać Twoim dłużnikiem? Przedstawiciel handlowy, który pobrał zapłatę za towar, a który potem nie dostarczył go w terminie. Pracownik, który wyrządził szkodę. Pacjent, który zniszczył sprzęt w gabinecie lub zobowiązał się uiścić zapłatę za usługę w późniejszym terminie, a tego nie zrobił. Jak odzyskać swoje pieniądze?
Jeśli mimo upływu wyznaczonego terminu i ponagleń nie uzyskujesz należnej zapłaty, zazwyczaj w uprzejmy sposób przypominasz o tym fakcie drugiej stronie. Osobiście, drogą telefoniczną czy też e-mailową. Jeśli to nie wystarczy, powinieneś zadziałać w sposób bardziej zdecydowany.
Dług staje się wymagalny dzień po upływie terminu, w sytuacji kiedy zawrzesz umowę, wystawisz rachunek lub fakturę, w którym został określony termin zapłaty lub spełnienia świadczenia.
Od tego dnia masz prawo do naliczania odsetek ustawowych za opóźnienie. Jeżeli jednak w grę wchodzi wyrządzenie szkody, jest to dzień następny po upływie terminu, który wyznaczyłeś dłużnikowi na zapłatę należności w wezwaniu.
Pierwszym formalnym krokiem w celu odzyskania pieniędzy jest skierowanie do dłużnika wezwania do zapłaty. Nie ma jednego ściśle określonego wzoru wezwania do zapłaty, dlatego też lekarz może je sformułować w dowolny sposób. Żeby było ono skuteczne – a co najważniejsze skłoniło dłużnika do spłaty zadłużenia – powinno być stanowcze, napisane językiem oficjalnym, a także musi zawierać konkretne informacje.
Dobrze użyć większej czcionki, pogrubienia czy podkreślenia, wskazując kwotę długu (np. 5.000,00 zł), termin, w jakim należy dokonać zapłaty (np. w nieprzekraczalnym terminie 7 dni) czy też numer rachunku bankowego. W ten sposób łatwiej dotrzesz do świadomości dłużnika.
Czytaj więcej na temat zarządzania finansami w ochronie zdrowia i podatków w SerwisZOZ.pl»
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.