Szczepienia na grypę – czy należy odprowadzać od nich podatek

Placówki medyczne w dobie koronawirusa mogą skorzystać z dofinansowania do szczepień przeciw grypie na podstawie umowy z NFZ. Czy należy je opodatkować i odprowadzić składki do ZUS, traktując to zdarzenie jako przychód pracownika?
Kwestia przychodu pracowników z tytułu nieodpłatnych świadczeń budziła w przeszłości wiele wątpliwości, co doprowadziło do wydania przez Trybunał Konstytucyjny 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13) wyroku w tej sprawie.
Trybunał określił trzy kryteria oceny świadczenia do ustalenia, czy można je uznać za stanowiące przychód pracownika. Zdaniem TK należy przyjąć, że przychód pracownika powstaje w przypadku nieodpłatnych świadczeń, które:
1) spełniono za zgodą pracownika (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie),
2) spełniono w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść,
3) korzyść ta jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi (nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).
Czytaj więcej na temat zarządzania finansami w ochronie zdrowia i podatków w SerwisZOZ.pl»
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.