Od 1 lipca ruszył program „Profilaktyka 40 PLUS”

/appFiles/site_102/images/autor/rP4YCa0dT26xMkR.jpeg

Autor: Dorota Kaczmarczyk-Szczurek

Dodano: 9 lipca 2021
Od 1 lipca ruszył program „Profilaktyka 40 PLUS”

Od 1 lipca ruszył  pilotaż „Profilaktyka 40 PLUS” – program Polskiego Ładu. Obejmuje on pacjentów od 40. roku życia profilaktyczną diagnostyką w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych. Poznaj szczegóły programu „Profilaktyka 40 PLUS”.

  • Pilotaż „Profilaktyka 40 PLUS” – program Polskiego Ładu – pozwala na powszechne objęcie pacjentów od 40. roku życia profilaktyczną diagnostyką laboratoryjną w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych.

  • Ze względu na profilaktykę chorób przy obniżonej zgłaszalności do lekarzy w 2020 roku w związku z pandemią koronawirusa program pilotażowy funkcjonuje do grudnia 2021 roku.

  • W ramach programu pilotażowego pacjent będzie mógł skorzystać z pakietu badań diagnostycznych bez skierowania od lekarza.

  • Uczestnictwo w programie pilotażowym będzie dobrowolne, a realizacja pakietu badań diagnostycznych dla pacjentów jednorazowa.

  • Czytaj też: Zniesienie limitów do specjalistów - co jest niezbędne>>

  • Czytaj więcej na temat zasad udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentom w SerwisZOZ.pl»

Minister zdrowia podpisał rozporządzenie dotyczący wdrożenia programu pilotażowego „Profilaktyka 40 PLUS”. Regulacja pozwoli na powszechne objęcie pacjentów od 40. roku życia profilaktyczną diagnostyką laboratoryjną w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych.

Ze względu na główny cel programu, tj. profilaktykę chorób przy obniżonej zgłaszalności do lekarzy w 2020 roku w związku z pandemią koronawirusa i tym samym potrzebą zintensyfikowania działań profilaktycznych w okresie po nasilonej fazie pandemii w 2020 roku, zakłada się, że program pilotażowy będzie funkcjonował w 2021 roku.

Jak czytamy w ocenie skutków regulacji, stan zagrożenia epidemicznego, a następnie stan epidemii powodujący liczne zakażenia wirusem SARS-CoV-2, w tym związana z nim zmiana stylu życia, wpłynęły przede wszystkim na ograniczenie aktywności fizycznej oraz wzrost natężenia stresu, potęgując przy tym ryzyko zachorowania na najczęstsze choroby tzw. cywilizacyjne, takie jak choroby układu krążenia czy choroby metaboliczne. Pandemia, stanowiąc obecnie największe wyzwanie, niesie za sobą również negatywne skutki zdrowotne także w obszarze chorób niezakaźnych i zdrowia psychicznego (ze względu na społeczną izolację, niepewność, obawy przed zachorowaniem, stres).

Należy dodać, że badania profilaktyczne należy wykonywać regularnie, by nie przeoczyć początkowo drobnych problemów związanych ze zdrowiem i zareagować odpowiednio wcześnie, zanim staną się poważne i o wiele trudniejsze do dalszej diagnostyki, a następnie leczenia. Wiele chorób, zwłaszcza w swoim początkowym stadium rozwoju, nie daje niepokojących objawów. Zatem dzięki badaniom profilaktycznym można wykryć chorobę bardzo wcześnie i uniknąć długotrwałego, a czasem nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy.

Niska zgłaszalność do już działających programów profilaktycznych oraz niska świadomość dotycząca konieczności dbania o zdrowie prowadzi do wzrostu liczby zachorowań na choroby cywilizacyjne (nowotwory, choroby serca, cukrzyca itd.). Dominującymi przyczynami zgonów mieszkańców Polski wciąż pozostają choroby układu krążenia i nowotwory.

Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet

1. Morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi.

2. Stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy.

3. Stężenie glukozy we krwi.

4. Poziom hemoglobiny glikowanej HbA1c.

5. Poziom kreatyniny we krwi.

6. Badanie ogólne moczu.

7. Poziom kwasu moczowego we krwi.

8. Krew utajona w kale – metodą immunochemiczną.

Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn

1. Morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi.

2. Stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy.

3. Stężenie glukozy we krwi.

4. Poziom hemoglobiny glikowanej HbA1c.

5. Poziom kreatyniny we krwi.

6. Badanie ogólne moczu.

7. Poziom kwasu moczowego we krwi.

8. Krew utajona w kale – metodą immunochemiczną.

9. PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.

Pakiet badań diagnostycznych wspólnych

1. Pomiar ciśnienia tętniczego.

2. Pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

3. Ocena miarowości rytmu serca.

Warunki udziału w programie

Rozporządzenie przewiduje, że w ramach programu pilotażowego pacjent będzie mógł skorzystać z pakietu badań diagnostycznych bez skierowania od lekarza. Uczestnictwo w programie pilotażowym będzie dobrowolne, a realizacja pakietu badań diagnostycznych dla pacjentów jednorazowa.

Do programu pilotażowego kwalifikowani będą świadczeniobiorcy, którzy:

  • nie korzystali ze świadczeń udzielanych w ramach programu pilotażowego;
  • odpowiedzieli na pytania ankietowe programu pilotażowego za pośrednictwem infolinii;
  • mają czynniki ryzyka choroby układu krążenia – warunek wykonania badania kontrolnego profilu lipidowego;
  • mają czynniki ryzyka cukrzycy – warunek wykonania badania kontrolnego poziomu glukozy na czczo lub hemoglobiny glikowanej HbA1c (z krwi);
  • mają czynniki ryzyka raka jelita grubego – warunek wykonania badania w kierunku obecności krwi utajonej w kale.

Program pilotażowy zakłada realizację badań diagnostycznych w formie pakietów dedykowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakietu wspólnego.

Program pilotażowy będzie realizowany od 1 lipca do 31 grudnia 2021 r. Pacjent będzie mieć prawo wyboru świadczeniodawcy spośród podmiotów, które zawarły umowę o realizację programu pilotażowego.

Realizacja programu

W rozporządzeniu przewiduje się, że realizatorem programu pilotażowego będzie świadczeniodawca, który spełnia warunki organizacji i realizacji tego programu i który złożył wniosek o zawarcie umowy o jego realizację do NFZ. Płatnik będzie zawierał ze świadczeniodawcą umowę o realizację programu pilotażowego na podstawie wniosku zawierającego informacje o spełnianiu określonych wymagań.

Ponadto rozporządzenie określa wskaźniki realizacji programu pilotażowego, którymi są:

  • liczba kobiet i mężczyzn, których przebadano w okresie realizacji programu pilotażowego,
  • liczba świadczeniodawców, którzy złożyli wniosek o zawarcie umowy na realizację programu pilotażowego,
  • liczba świadczeniodawców, którzy zostali realizatorami programu pilotażowego,
  • liczba i kompletność wypełnionych ankiet,
  • informacja o zrealizowanych badaniach diagnostycznych.

Podmiotem zobowiązanym do wdrożenia, finansowania, monitorowania i ewaluacji programu pilotażowego będzie Narodowy Fundusz Zdrowia.

Autor: Dorota Kaczmarczyk-Szczurek

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy