Położna może poprowadzić prawidłową ciążę

Położna – nie tylko środowiskowa, ale również niezależna, prowadząca indywidualną praktykę położniczą – może samodzielnie zająć się ciężarną, zastępując w tej roli lekarza-ginekologa. Większe uprawnienia tej grupy zawodowej stwarzają placówkom medycznym szansę na zwiększenie dostępności do usług medycznych.
Zamiast lekarza-ginekologa prowadzeniem ciąży może zająć się położna wykonująca świadczenia na podstawie uprawnień wynikających z ustawy z 5 lipca 1996 r. o zawodach pielęgniarki i położnej. Kwestie te reguluje rozporządzenie ministra zdrowia z 20 września 2012 r. w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem.
Poza ustawodawstwem polskim kompetencje położnej regulują przepisy unijne zawarte w art. 42 ust. 2. dyrektywy 2005/36/WE – przetransportowanym z art. 4 dyrektywy 80/155/EW. W połączeniu z wydanym przez ministra zdrowia rozporządzeniem nadają położnej wiele kompetencji w zakresie opieki nad kobietą w ciąży, prowadzeniem i przyjmowaniem fizjologicznego porodu oraz opieką nad kobietą w okresie połogu, jak również uprawnienia w zakresie opieki nad noworodkiem.
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.