Suche i podrażnione oczy? Możesz temu przeciwdziałać!

/appFiles/site_102/images/autor/Od5op983jAFRzZQ.jpeg

Autor: Artykuł partnera

Dodano: 3 listopada 2022
Dokument archiwalny
Suche i podrażnione oczy? Możesz temu przeciwdziałać!

Okuliści wykonujący standardowe badania lub bardziej skomplikowane zabiegi słyszą często w swoich gabinetach zdania typu: „Coś mnie kłuje pod powieką”, „Odczuwam pieczenie oczu”, „Oko pobolewa, czasami czerwienieje, czasami swędzi i łzawi”. Sytuacja ta nasila się szczególnie jesienią i zimą. Ciebie też dotyka ten problem? Sprawdź, jak możesz sobie z nim radzić!

ARTYKUŁ PARTNERA

Dlaczego oczy wysychają?

Oczy wysychać mogą z wielu powodów. Najczęstszymi przyczynami tego problemu są między innymi: noszenie soczewek kontaktowych, wiek, niektóre choroby autoimmunologiczne, zabiegi chirurgii refrakcyjnej, używanie komputera, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Dlaczego jednak jesienią i zimą dolegliwości związane z suchym okiem nasilają się? Jak mówią nam specjaliści z Centrum Diagnostyki i Mikrochirurgii Oka LENS w Olsztynie:

„To właśnie jesienią i zimą oczy są zdecydowanie bardziej narażone na częste wysychanie. Wszystko za sprawą ogrzewania w pomieszczeniach, które prowadzi do przesuszania powietrza, a co za tym idzie – naszych oczu”.

Jak sobie radzić z suchymi oczami?

Przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik, który może Wam pomóc w walce z suchością, pieczeniem i podrażnieniem oczu. Jeżeli zastosujecie się do wszystkich poniższych zaleceń, istnieje duża szansa, że poradzicie sobie z tą dolegliwością. Oto one:

  1. Często wietrz pomieszczenia, w których przebywasz, aby wpuścić wilgotne powietrze.

  2. W miejscu, w którym spędzasz najwięcej czasu, ustaw dobrej jakości nawilżacz powietrza.

  3. Utrzymuj zdrowy styl życia, uprawiaj sport na świeżym powietrzu i dobrze nawadniaj organizm.

  4. Wzbogać dietę o kwasy omega – używaj oliwy z oliwek, oleju lnianego lub preparatów kupionych w aptece.

  5. Staraj się mrugać regularnie - najlepiej co pięć sekund.

  6. Dbaj o swoje powieki - czyść, ogrzewaj i masuj za pomocą produktów przeznaczonych do higieny brzegów powiek.

  7. Stosuj krople nawilżające bez konserwantów min. 4-6 razy dziennie.

  8. Przed snem, ogranicz patrzenie w ekrany.

Kilka z tych zaleceń, jak np. wietrzenie czy regularne mruganie możesz zastosować już teraz. Inne wymagać będą więcej wysiłku i wydania nieco pieniędzy, jednak prawidłowo nawilżone oczy przyniosą ulgę, która warta jest bardzo wiele.

Zespół suchego oka

Jeśli mimo zastosowania się do powyższych zaleceń, problem nadal będzie się utrzymywał, zgłoś się do lekarza okulisty na diagnostykę i leczenie, gdyż możliwe, że cierpisz na zespół suchego oka. Jest to wieloczynnikowa choroba gałki ocznej, w której dochodzi do nieprawidłowego nawilżania powierzchni oka przez film łzowy. Może być spowodowana niedoborem warstwy wodnej łez lub ich nadmiernym wyparowywaniem. Lekarze z Kliniki LENS mówią:

„W naszej klinice pośród zabiegów takich jak: laserowa korekcja wad wzroku, usunięcie zaćmy, leczenie jaskry czy stożka rogówki, to właśnie zespół suchego oka pojawia się dość regularnie. Do diagnostyki ZSO wykorzystujemy specjalne urządzenie IDRA, za pomocą którego ustalamy przyczynę problemu i wybieramy odpowiednią formę leczenia, jak np. specjalne zatyczki do punktów łzowych czy zabieg E-EYE”

Jak widać problem z suchymi oczami występuje bardzo często. Do poradzenia sobie z nim może wystarczy

prosta zmiana nawyków, aby poprawić nawilżenie oczu. Jeśli dotyka Cię ten problem, zastosuj się do zaleceń z naszego poradnika, a jeśli dolegliwości będą się utrzymywać, nie lekceważ ich i skonsultuj się z lekarzem okulistą.

Słowa kluczowe:
choroby oczu

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy