Kompetencje pielęgniarki środowiskowo-rodzinnej

Pielęgniarka POZ, znana także jako pielęgniarka środowiskowa, to kluczowa postać w zespole podstawowej opieki zdrowotnej – równie ważna co lekarz, położna czy pielęgniarka szkolna. Gdy pacjent decyduje się na korzystanie z usług poradni podstawowej opieki zdrowotnej, wybiera odpowiednią pielęgniarkę POZ. Jej umiejętności i uprawnienia ściśle określa ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej oraz rozporządzenie dotyczące zakresu zadań w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Dowiedz się więcej na temat uprawnień pielęgniarki środowiskowej.
- Pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej mają wiele zadań, w tym wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych, przeprowadzanie wywiadów środowiskowych, badanie fizykalne pacjentów, pobieranie materiału do badań, podawanie leków zleconych przez lekarza, czy zakładanie opatrunków.
- Pielęgniarka w POZ może samodzielnie ordynować niektóre leki i wyroby medyczne oraz wystawiać na nie recepty, a współpraca z lekarzem umożliwia jej także wystawianie recept na szerszy zakres leków i zlecanie badań diagnostycznych.
- Opieka pielęgniarska długoterminowa domowa skierowana jest do osób obłożnie i przewlekle chorych, wymagających systematycznej opieki w warunkach domowych, realizowana we współpracy z lekarzem POZ.
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.