Wyznacz strefy relaksu
Pracownicy medyczni często pracują przez wiele godzin bez wytchnienia, jeżeli sytuacja tego wymaga. Zdarzają się wśród nich przypadki wypalenia zawodowego, problemów natury psychologicznej czy zwyczajnego zmęczenia, które skutecznie utrudnia efektywną pracę.
To właśnie dlatego warto stworzyć specjalne strefy relaksu, które pomogą zredukować stres i pozwolą pracownikom odpocząć w trudnych momentach.
Elementami, które mogą się znaleźć w takich strefach, są na przykład wygodne sofy, fotele czy pufy, których ergonomia sprzyja stawom i mięśniom, pozwala poczuć ulgę z chwili odpoczynku. Przyda się również coś, co pozwoli personelowi szybko przyszykować ulubiony napój.
Zaparzacz do kawy to dobre rozwiązanie w każdej, nawet ograniczonej przestrzeni. Z jego pomocą pracownicy sprawnie przygotują kubek regenerującej, stawiającej na nogi kawy. Obsługa zaparzacza jest banalnie prosta, dzięki czemu nie tracą oni cennego czasu podczas przerwy, a na rynku znajdziesz naprawdę kompaktowe modele, które zmieszczą się w zasadzie wszędzie.
Jeżeli pozwalają na to możliwości finansowe twojej placówki, możesz, rzecz jasna, zainwestować w duży ekspres do kawy, kolbowy czy ciśnieniowy. Te ostatnie są najdroższymi modelami, ale odwdzięczają się łatwą, intuicyjną obsługą i napojami kawowymi znakomitej jakości: https://www.euro.com.pl/ekspresy-cisnieniowe.bhtml
Kawa w miejscu pracy ma naprawdę dużą moc!
O kawie w strefie relaksu wspominamy nie bez powodu. Kulturowo kawa kojarzy się z integracją, rozmowami i wypoczynkiem. Mamy miłe skojarzenia już na sam jej zapach, bo wiemy, że oto nadchodzi chwila przyjemnego wytchnienia.
Dodatkowo kawa ze względu na swoje właściwości i zawartość kofeiny pobudza, podnosi poziom energii, motywacji i zwalcza senność. To ostatnie może być nieocenione w sytuacjach, gdy przed personelem jeszcze dużo odpowiedzialnych zadań, a wykazują oznaki zmęczenia.
Przerwa z kawą to przerwa przyjemna, a wspólne chwile przy filiżance parującego napoju budują relacje i zacieśniają więzi w zespole. Dzięki temu nawet długie nocne dyżury mogą być dużo przyjemniejsze!
Zadbaj o ergonomię pracowników
Pamiętaj, aby biurka, krzesła i fotele były wykonane z dobrej jakości materiałów, cechowały się ergonomicznym kształtem i wygodą. Pracownicy po wielogodzinnych dyżurach muszą bowiem móc odpocząć w komforcie, bez martwienia się o kondycję, na przykład, kręgosłupa.
Pomocne mogą być też drobne przekąski i woda, dostępne dla każdego pracownika. Nie jest to duży koszt, a zdecydowanie wpływa na dobry nastrój, buduje poczucie, że zależy ci na komforcie personelu.
Warto jest również wydzielić osobną przestrzeń na personalne przedmioty pracowników, a także taką, w której chętni będą mogli poświęcić moment na ćwiczenia fizyczne. Wystarczy kawałek podłogi w dobrym miejscu i mata do jogi. Korzyści mogą być nieocenione.
Stworzenie przyjaznego środowiska pracy to proces, do którego trzeba podejść całościowo. Personel medyczny to wyjątkowa grupa pracownicza, której w szczególności należy się chwila wytchnienia. Przypominamy – ta najprzyjemniejsza zawsze ma miejsce przy dobrej kawie!