Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej: co warto wiedzieć?

/appFiles/site_102/images/autor/rB5gNiJDkQG2oyY.jpeg

Autor: Sebastian Kryczka

Dodano: 15 stycznia 2025
Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej: co warto wiedzieć?

Zarządzasz placówką medyczną? Upewnij się, że Twoi pracownicy znają swoje prawa! Nowe uprawnienie do zwolnienia z powodu siły wyższej zapewnia wsparcie w nagłych, rodzinnych sytuacjach. Dowiedz się, jak możesz efektywnie wdrożyć to rozwiązanie w swojej placówce i wspierać swój zespół w trudnych momentach.

  • Urlop na żądanie to specjalny rodzaj urlopu wypoczynkowego, który pracownik może wykorzystać w nagłych, nieplanowanych sytuacjach, bez konieczności wcześniejszego uzasadnienia. Przysługuje on w wymiarze 4 dni rocznie. Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej jest odrębnym uprawnieniem, przysługującym w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, w wymiarze 2 dni lub 16 godzin rocznie.

  • Zwolnienie z powodu siły wyższej nie jest traktowane jako urlop wypoczynkowy i przysługuje wyłącznie w sytuacjach nagłych, wymagających natychmiastowej obecności pracownika z powodu pilnych spraw rodzinnych. Pracownik musi złożyć wniosek o takie zwolnienie najpóźniej w dniu korzystania z niego, a pracodawca jest zobowiązany do jego udzielenia, jeśli spełnione są warunki ustawowe.

  • Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia na poziomie połowy standardowej stawki za czas korzystania ze zwolnienia z powodu siły wyższej. Korzystanie z tego zwolnienia nie wpływa na wymiar urlopu wypoczynkowego ani urlopu na żądanie. Pracodawca ma obowiązek prowadzić dokumentację związaną z takim zwolnieniem i może odmówić jego udzielenia jedynie wtedy, gdy nie występują przesłanki siły wyższej, takie jak pilna potrzeba rodzinna związana z chorobą lub wypadkiem.

Pozostało jeszcze 90% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.