Ustawa o jakości: nowe zasady autoryzacji i akredytacji

Akredytacja i autoryzacja, zgodnie z ustawą o jakości i bezpieczeństwie pacjenta, będzie się składać na nowy system jakości tworzony w opiece zdrowotnej. Sprawdź, jakie zmiany czekają placówki medyczne.
- Nowa ustawa o jakości i bezpieczeństwie pacjenta wprowadza obowiązek uzyskania autoryzacji dla szpitali udzielających świadczeń w ramach umowy z NFZ. Aby uzyskać autoryzację, szpital musi spełniać określone warunki, w tym prowadzenie wewnętrznego systemu zarządzania jakością i spełnianie wymagań określonych w odpowiednich rozporządzeniach. Autoryzację wydaje prezes NFZ na 5 lat.
- Proces autoryzacji rozpoczyna się od złożenia wniosku do prezesa NFZ. Wniosek jest następnie oceniany pod kątem spełnienia warunków, a udzielenie autoryzacji jest poprzedzone wizytą autoryzacyjną w szpitalu. Istnieje również możliwość wydania autoryzacji warunkowej bez wizyty autoryzacyjnej w sytuacjach szczególnych.
- Ustawa wprowadza również system akredytacji, który ma na celu potwierdzenie spełniania przez podmioty lecznicze standardów akredytacyjnych. Akredytacja jest udzielana przez ministra zdrowia na 4 lata i ma charakter fakultatywny. Proces akredytacji również rozpoczyna się od złożenia wniosku, a następnie przeprowadzany jest przegląd akredytacyjny w podmiocie wnioskującym.
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.