E- zwolnienia od 1 grudnia – będzie przesunięcie terminu

Dodano: 20 kwietnia 2018

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, która przewiduje przesunięcie terminu obowiązkowego wystawiania e-zwolnień przez lekarzy na 1 grudnia 2018 r. – początkowo miał to być 1 lipca 2018 r. Obecnie lekarz ma wybór między wystawieniem tradycyjnego, papierowego zwolnienia, a wprowadzeniem do systemu informatycznego zwolnienia elektronicznego.

O pozostawienie po 1 lipca możliwości wystawiania papierowych e-zwolnień apelowały organizacje lekarskie. Argumentowały m.in., że część lekarzy w wieku emerytalnym może mieć kłopot z wystawianiem zwolnień elektronicznych, zwłaszcza w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej, gdzie średnia wieku lekarzy jest najwyższa.

Możliwość wystawiania e-zwolnień istnieje od 1 stycznia 2016 r. Z danych ZUS wynika, że na 19-20 mln wystawianych rocznie zwolnień papierowych w ciągu ostatnich dwóch lat, jedynie 1,76 mln zwolnień miało formę elektroniczną. Oznacza to, że obecnie e-zwolnienie wystawia co dziesiąty lekarz.

Słowa kluczowe:
e-zwolnienia lekarskie

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »