Prezydent podpisał ustawę o ochronie danych osobowych

Dodano: 23 maja 2018

Ustawa  o ochronie danych osobowych uzupełnia i uszczegóławia unijne rozporządzenie (tzw. RODO), które będzie obowiązywało w Polsce od 25 maja 2018 r. Nowa ustawa o ochronie danych osobowych zastąpi regulację obowiązującą od 1997 roku. Zgodnie z unijnym rozporządzeniem i polską ustawą, jako właściciele danych osobowych mamy pełne prawo do dysponowania nimi wedle własnego uznania a wykorzystanie ich niezgodnie z naszą intencją będzie podlegać sankcjom.

Ustawa przewiduje powołanie Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, który zastąpi Generalnego Inspektora Danych Osobowych. Prezes będzie powoływany przez Sejm za zgodą Senatu na 4-letnią kadencję. Organowi przyznano prawa do przeprowadzania kontroli naruszenia zasad ochrony danych osobowych czy możliwość korzystania z pomocy funkcjonariuszy policji w toku przeprowadzanej kontroli.

>> Sprawdź, czy musisz odbierać nowe zgody na przetwarzanie danych osobowych. Pobierz e-book: Jak dostosować formularze zgód pacjenta do RODO wraz z gotową checklistą

>> Czytaj także dodatkowe artykuły w bazie wiedzy/RODO w ochronie zdrowia

Słowa kluczowe:
RODO

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »