Nowe rozwiązania w ryczałtowym systemie podstawowego zabezpieczenia szpitalnego

/appFiles/site_102/images/autor/TW6cBmIptFlKD4R.png

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 21 marca 2024

Rząd proponuje zmiany, które zapewnią stabilność finansową szpitali w Polsce. W projekcie nowelizacji rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, które trafiło do konsultacji, zwraca się szczególną uwagę na utrzymanie odpowiedniego poziomu finansowania w 2024 roku w ramach ryczałtowego systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej.

Elastyczność w obliczu pandemii

Nowelizacja rozporządzenia przewiduje wprowadzenie mechanizmów umożliwiających elastyczne reagowanie na sytuacje, w których szpitale, z różnych przyczyn, nie były w stanie w pełni zrealizować założonego ryczałtu w 2023 roku. Proponowane rozwiązania mają na celu nie tylko zapobieganie obniżeniu finansowania dla tych jednostek w następnym okresie rozliczeniowym, lecz także oferują możliwość uzyskania dodatkowych środków finansowych.

Mechanizm rozliczeniowy dla szpitali

W centrum uwagi znajduje się wprowadzenie specjalnego mechanizmu rozliczeniowego, który zobowiązuje beneficjentów do odpracowania otrzymanych środków. Jest to odpowiedź na potrzebę zapewnienia, że dodatkowe fundusze będą efektywnie wykorzystane na świadczenie usług zdrowotnych. W szczególnych przypadkach, gdy szpitale nie osiągną odpowiednich nadwykonań ryczałtu, zostaną zobowiązane do zwrotu nierozliczonych środków.

Wsparcie dla szpitali z nadwykonaniami

Projekt uwzględnia również specjalne dodatki do ryczałtu dla świadczeniodawców, którzy wykazali tzw. nadwykonania ryczałtu w poprzednim roku rozliczeniowym. Jest to znaczące wsparcie, które pozwoli na częściowe pokrycie dodatkowych kosztów związanych z pandemią COVID-19 i związanym z nią wzrostem liczby świadczeń.

Konieczność szybkiego działania

Podkreślana jest pilna potrzeba wprowadzenia zaproponowanych zmian. Skrócenie procedury wejścia w życie rozporządzenia ma umożliwić jak najszybsze przekazanie dodatkowych środków finansowych szpitalom. Taka decyzja ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia ciągłości finansowania opieki zdrowotnej w Polsce, szczególnie w kontekście nadal odczuwalnych skutków pandemii.

Proponowana nowelizacja rozporządzenia stanowi odpowiedź na bieżące potrzeby systemu ochrony zdrowia, zapewniając szpitalom stabilność finansową i umożliwiając efektywne reagowanie na zmieniające się warunki. Przez zastosowanie elastycznych rozwiązań rozliczeniowych i wprowadzenie dodatkowych środków wsparcia, projekt ma na celu ochronę i wzmacnianie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej w Polsce.

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy