Od 2026 roku każda akcja ratunkowa – naziemna i lotnicza – ma być udokumentowana elektronicznie. Czy systemy IT w ochronie zdrowia nadążą za nowymi wymogami? Sprawdź, co się zmienia i jak przygotować się na nowe obowiązki.
Od 2026 roku karty medycznych czynności ratunkowych oraz karty lotniczych zespołów ratownictwa medycznego będą obowiązkowo prowadzone w systemie SWD PRM i udostępniane w formie elektronicznej. To zmiana, która ma realne przełożenie na zarządzanie podmiotami leczniczymi, obieg dokumentów i jakość opieki nad pacjentem.
Od 1 maja POZ wzbogaci się o nowe świadczenie – „Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej”. To kompleksowa profilaktyka bez limitu wieku. Sprawdź, co się zmienia i jak się przygotować!
Minister zdrowia wprowadza współczynniki korygujące uzależnione od jakości opieki zdrowotnej. Finansowanie świadczeń będzie zależało od wyników klinicznych, satysfakcji pacjentów i efektywności zarządzania. Sprawdź, jak nowelizacja wpłynie na świadczeniodawców i dlaczego ma podnieść standardy opieki zdrowotnej w Polsce.
Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia wprowadzający zmiany w kryteriach wyboru ofert na świadczenia opieki zdrowotnej. Nowe przepisy obejmują wymagania dla rezonansu magnetycznego, certyfikację szpitali i ocenę personelu. Sprawdź, jakie korzyści przyniesie nowelizacja rozporządzenia.
Nowy wzór Karty diagnostyki i leczenia onkologicznego ułatwi lekarzom podejmowanie decyzji, umożliwiając wystawienie karty już przy podejrzeniu nowotworu. Zmiana wprowadza elastyczność w diagnostyce, zbliżając ją do standardów ambulatoryjnych.
Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia, które wprowadza zmiany w zakresie kosztów finansowania świadczeń opieki zdrowotnej w bieżącym okresie rozliczeniowym. Nowe przepisy dotyczą kosztów niezależnych od parametrów wskazanych w art. 118 ust. 3 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Celem regulacji jest dostosowanie finansowania do aktualnych potrzeb systemu i optymalizacja wydatkowania środków w bieżącym okresie rozliczeniowym.
Ministerstwo Zdrowia pracuje nad szczegółowym wykazem czynności zawodowych elektroradiologa. Społeczność zawodowa zgłosiła ponad 200 uwag do projektu, podkreślając potrzebę doprecyzowania zakresu uprawnień i obowiązków. Krytykowano ogólnikowe i nieprecyzyjne sformułowania, które mogą prowadzić do niejasności w interpretacji przepisów.
Po niemal roku przygotowań i analizie wielu uwag Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego wykazu czynności zawodowych osób wykonujących wybrane zawody medyczne. Projekt został właśnie zwolniony z komisji prawniczej, co oznacza, że proces legislacyjny dobiega końca. Zmiany mają na celu dostosowanie praktyki zawodowej do aktualnych potrzeb sektora zdrowia, uwzględniając zakres wiedzy i umiejętności nabytych w trakcie kształcenia.
Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt zmian w rozporządzeniu dotyczącym Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK) i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego (LDEK), który zakłada podwyżki wynagrodzeń dla przewodniczących i członków zespołów egzaminacyjnych. To odpowiedź na rosnące wymagania i zwiększającą się liczbę zdających. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, jak nowe stawki wpłyną na organizację egzaminów!
Wprowadzenie nowych metod badań profilaktycznych w Polsce ma zrewolucjonizować diagnostykę raka szyjki macicy. Dowiedz się, jakie zmiany szykuje Ministerstwo Zdrowia, jakie badania będą dostępne i dlaczego to przełomowy krok w ochronie zdrowia kobiet.
Poprawa bezpieczeństwa kobiet i noworodków, ograniczenie medykalizacji, wprowadzenie nowych badań i szczepień, a także zwiększenie dostępności usług dla osób z niepełnosprawnościami to najważniejsze zmiany w projekcie nowelizacji rozporządzenia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej.
Świadczeniodawcy będą zobowiązani do prowadzenia harmonogramów przyjęć pacjentów, w tym list oczekujących, w specjalistycznej aplikacji udostępnianej przez NFZ. Zmiany przewiduje projekt rozporządzenia ministra zdrowia z 3 grudnia 2024 r. i mają one na celu usprawnienie procesu monitorowania czasów oczekiwania na świadczenia zdrowotne, szczególnie w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Minister zdrowia planuje zmiany w programie pilotażowym „Dobry posiłek w szpitalu” – jest już projekt rozporządzenia. Kluczową zmianą jest przedłużenie realizacji programu do 30 czerwca 2025 ro. Celem tego przedłużenia jest dalsze zwiększanie dostępności porad żywieniowych oraz optymalizowanie modelu żywienia pacjentów w polskich szpitalach. Zmiana terminu ma także na celu umożliwienie pełnej realizacji założonych celów programu.
Zgodnie z projektem rozporządzenia ministra zdrowia z 2 grudnia 2024 r., zmieniającym przepisy dotyczące świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, planuje się wprowadzenie zmian dotyczących warunków realizacji świadczenia „TK tętnic wieńcowych”. Zmiany te mają na celu dostosowanie wymagań dotyczących personelu medycznego oraz kwalifikacji do realizacji tego typu badań.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!