Do konsultacji trafił projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie określenia szczegółowego sposobu przeprowadzenia procedury oceniającej, wzoru certyfikatu akredytacyjnego oraz sposobu obliczenia wysokości opłat za przeprowadzenie procedury oceniającej. Jest to akt wykonawczy do ustawy z 16 czerwca 2023 roku o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Nowe przepisy mają na celu zdefiniowanie szczegółowych zasad przeprowadzania procedury oceniającej jakość usług medycznych. Jest to niezbędne do zapewnienia pacjentom bezpieczeństwa i wysokiej jakości opieki.
Do konsultacji trafił p rojekt rozporządzenia m inistra z drowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
Projektowane rozporządzenie ministra zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego zapowiada istotne zmiany w zakresie świadczeń gwarantowanych dla pacjentów korzystających z opieki stomatologicznej. Dzięki nowym regulacjom pacjenci będą mieli dostęp do szerszego zakresu usług, co jest odpowiedzią na rosnące potrzeby i oczekiwania społeczeństwa wobec współczesnej stomatologii.
Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego znacząco rozszerza zakres świadczeń gwarantowanych w zakresie leczenia udarów mózgu w Polsce. Wprowadzenie do wykazu świadczeń gwarantowanych procedury przezcewnikowej trombektomii mechanicznej naczyń domózgowych lub wewnątrzczaszkowych to przełom, który może zrewolucjonizować opiekę nad pacjentami po udarze niedokrwiennym mózgu.
Rząd proponuje zmiany, które zapewnią stabilność finansową szpitali w Polsce. W projekcie nowelizacji rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, które trafiło do konsultacji, zwraca się szczególną uwagę na utrzymanie odpowiedniego poziomu finansowania w 2024 roku w ramach ryczałtowego systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej.
Ministerstwo Zdrowia planuje wzrost wynagrodzeń w publicznych podmiotach leczniczych – do konsultacji trafiła nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków wynagradzania za pracę pracowników podmiotów leczniczych działających w formie jednostki budżetowej. Nowe przepisy dostosowują płace do rosnących wymagań w ochronie zdrowia i zmian w minimalnych wynagrodzeniach. Sprawdź.
Do konsultacji trafił projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia z 28 lutego 2017 r. w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę albo położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego. Dzięki nowym regulacjom pielęgniarki uzyskają szersze kompetencje w realizacji medycznych czynności ratunkowych, co umożliwi im samodzielne podejmowanie działań ratujących życie pacjentów bez bezpośredniego zlecenia lekarskiego.
Do konsultacji trafiła nowelizacja rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, która może znacząco wpłynąć na dostępność świadczeń zdrowotnych związanych z aborcją. Zmiana dotyczy obowiązków świadczeniodawców realizujących umowy z NFZ w zakresie hospitalizacji w dziedzinie ginekologii i położnictwa. Jej wprowadzenie ma na celu zapewnienie kobietom dostępu do legalnego przerwania ciąży, nawet w przypadku skorzystania przez lekarza z tzw. klauzuli sumienia. Co dokładnie zakłada projektowana zmiana i jakie mogą być jej skutki?
Minister zdrowia, Izabela Leszczyna, zaprezentowała ambitne plany na przyszłość, które mogą znacząco wpłynąć na sektor opieki zdrowotnej w Polsce. Podczas posiedzenia Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej ujawniła wiele inicjatyw, które mają na celu poprawę dostępu do usług medycznych i wsparcie pacjentów w różnych aspektach ich zdrowia.
Zmiana rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie programu pilotażowego KOWZS to ważny krok ku poprawie opieki nad pacjentami z wczesnym zapaleniem stawów. Rozszerzenie listy ośrodków uprawnionych do realizacji programu, a także zmiana wymogów dotyczących dostępności badań, mają szansę znacząco poprawić efektywność i dostępność opieki reumatologicznej w Polsce, przynosząc korzyści zarówno pacjentom, jak i systemowi zdrowia.
Pojawił się projekt nowego rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie ramowego programu kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej, który definiuje ramowy program kursu dla lekarzy w dziedzinie medycyny rodzinnej. Zmiana ma na celu usprawnienie procesu kształcenia oraz dostosowanie go do aktualnych potrzeb środowiska medycznego.
W celu zwiększenia bezpieczeństwa pacjentów i minimalizacji ryzyka pomyłek, Ministerstwo Zdrowia wprowadza obowiązek zaopatrywania wszystkich pacjentów przyjmowanych do szpitali w znaki identyfikacyjne. Zgodnie z projektem rozporządzenia nowe przepisy mają na celu ułatwienie szybkiej i prawidłowej identyfikacji pacjenta przed każdą interwencją medyczną.
Od 6 marca 2024 r. ma obowiązywać nowe rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące znaków identyfikacyjnych w szpitalach. Sprawdź, jak zwiększy bezpieczeństwo i usprawni identyfikację, minimalizując ryzyko pomyłek.
Ministerstwo Zdrowia proponuje zmiany w przepisach, które mają na celu wsparcie placówek medycznych w stabilizacji ich finansów. Projektowane rozporządzenie to krok w kierunku zapewnienia większej elastyczności w rozliczeniach między świadczeniodawcami a Narodowym Funduszem Zdrowia.
Rozszerzenie wykazu świadczeń gwarantowanych o nowe techniki leczenia nowotworów, takie jak przezskórna termoablacja zmiany płuca, oskrzela, kości oraz nadnerczy przy użyciu prądu o częstotliwości radiowej (RFA) lub mikrofal (MWA), a także przezskórna krioablacja to najważniejsze zmiany, które planuje resort zdrowia.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!