Pielęgniarki zyskają szersze kompetencje w realizacji medycznych czynności ratunkowych

/appFiles/site_102/images/autor/TW6cBmIptFlKD4R.png

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 14 marca 2024

Do konsultacji trafił projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia z 28 lutego 2017 r. w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę albo położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego. Dzięki nowym regulacjom pielęgniarki uzyskają szersze kompetencje w realizacji medycznych czynności ratunkowych, co umożliwi im samodzielne podejmowanie działań ratujących życie pacjentów bez bezpośredniego zlecenia lekarskiego.  

Zwiększenie zakresu czynności ratunkowych przez pielęgniarki

Projektowane zmiany przewidują rozszerzenie listy medycznych czynności ratunkowych, które pielęgniarki systemu mogą wykonywać samodzielnie. Usunięcie ograniczeń dotyczących drogi podania niektórych produktów leczniczych oraz umożliwienie pobierania materiału od pacjenta z górnych dróg oddechowych i wykonywanie testów antygenowych to tylko niektóre z proponowanych nowości. Wprowadzenie możliwości samodzielnego wykonywania przez pielęgniarki badania USG po ukończeniu odpowiedniego kursu certyfikowanego, znacząco wpłynie na poprawę jakości opieki nad pacjentem w stanie nagłym.

Równorzędne uprawnienia z ratownikami medycznymi

Nowelizacja ma na celu ujednolicenie uprawnień pielęgniarek systemu z uprawnieniami ratowników medycznych. Dzięki temu w sytuacjach krytycznych, pielęgniarki będą mogły nie tylko szybciej reagować, ale także efektywniej współpracować z zespołami ratunkowymi. Jest to krok w kierunku podnoszenia standardów opieki medycznej i zapewnienia pacjentom szybkiej oraz skutecznej pomocy w przypadkach nagłego zagrożenia zdrowia lub życia.

Rozszerzenie katalogu leków do samodzielnego podawania

W załączniku 1 do rozporządzenia rozszerzony zostanie katalog leków, które pielęgniarki systemu mogą samodzielnie podawać pacjentom. Wprowadzenie nowych produktów leczniczych, takich jak Noradrenalina, Prasugrel czy Tranexamic acid, pozwoli na jeszcze bardziej skuteczne reagowanie w sytuacjach kryzysowych, zwłaszcza w kontekście ostrego niedociśnienia tętniczego, ostrych zespołów wieńcowych czy krwotoków.

Rozszerzenie uprawnień pielęgniarek systemu umożliwi im samodzielne przeprowadzanie szeregu czynności ratunkowych, co ma kluczowe znaczenie w poprawie jakości opieki nad pacjentami w stanie nagłym. Dzięki szybszej i bardziej efektywnej reakcji medycznej możliwe będzie ratowanie większej liczby życia i zdrowia osób potrzebujących natychmiastowej interwencji.

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy