Rozszerzenie dostępu do innowacyjnych terapii: nowe świadczenia gwarantowane w leczeniu nowotworów

/appFiles/site_102/images/autor/TW6cBmIptFlKD4R.png

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 8 lutego 2024

Rozszerzenie wykazu świadczeń gwarantowanych o nowe techniki leczenia nowotworów, takie jak przezskórna termoablacja zmiany płuca, oskrzela, kości oraz nadnerczy przy użyciu prądu o częstotliwości radiowej (RFA) lub mikrofal (MWA), a także przezskórna krioablacja to najważniejsze zmiany, które planuje resort zdrowia.

Do konsultacji trafił projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. Projektowane rozporządzenie jest wykonaniem upoważnienia zawartego w art. 31d ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, wprowadza istotne modyfikacje w zakresie leczenia szpitalnego.

Innowacje w leczeniu nowotworów: Przezskórna termoablacja i krioablacja

Zmiany dotyczą przede wszystkim rozszerzenia wykazu świadczeń gwarantowanych o nowe techniki leczenia nowotworów, takie jak przezskórna termoablacja zmiany płuca, oskrzela, kości oraz nadnerczy przy użyciu prądu o częstotliwości radiowej (RFA) lub mikrofal (MWA), a także przezskórna krioablacja. Te zaawansowane metody leczenia zostaną wprowadzone na podstawie rekomendacji Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, co podkreśla ich skuteczność i bezpieczeństwo.

Rekomendacje i warunki realizacji nowych świadczeń

Wprowadzenie nowych świadczeń gwarantowanych opiera się na dokładnej analizie i rekomendacji ekspertów, którzy zalecili finansowanie tych terapii w ramach programu pilotażowego. Ministerstwo Zdrowia, biorąc pod uwagę koszty i efektywność, zdecydowało o bezpośrednim włączeniu tych świadczeń do katalogu leczenia gwarantowanego, co jest decyzją o dalekosiężnych konsekwencjach dla pacjentów onkologicznych.

Monitorowanie i dostępność terapii

Wprowadzenie nowych metod leczenia będzie ściśle monitorowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz konsultantów krajowych. Umożliwi to identyfikację i wprowadzenie ewentualnych modyfikacji w przyszłości. Taka strategia ma na celu zapewnienie optymalnych warunków leczenia dla pacjentów oraz dostosowanie terapii do indywidualnych potrzeb.

Potencjał zmian dla pacjentów

Nowe świadczenia gwarantowane, takie jak przezskórna termoablacja i krioablacja, otwierają przed pacjentami nowe możliwości terapeutyczne, które mogą być alternatywą lub uzupełnieniem tradycyjnych metod leczenia, takich jak radioterapia czy farmakoterapia. Te innowacyjne technologie mają potencjał do znaczącego poprawienia jakości życia pacjentów onkologicznych oraz wydłużenia ich przeżycia.

Projektowane rozporządzenie stanowi ważny krok w kierunku modernizacji polskiej opieki zdrowotnej i adaptacji do najnowszych osiągnięć medycyny. Przez wprowadzenie nowych, skutecznych metod leczenia, system opieki zdrowotnej staje się bardziej elastyczny i skoncentrowany na pacjencie, co jest kluczowe w walce z nowotworami. Wprowadzenie tych zmian znacząco wpłynie na dostępność i jakość leczenia onkologicznego w Polsce.

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy