Program Kos-BMI Dzieci: walka z otyłością wśród młodszych pacjentów

/appFiles/site_102/images/autor/TW6cBmIptFlKD4R.png

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 6 lutego 2024

Do konsultacji trafił projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki nad świadczeniobiorcami, u których stwierdzono występowanie otyłości lub wysokie ryzyko jej rozwoju. Oto szczegóły.

Nowe rozporządzenie ministra zdrowia

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia mający na celu wprowadzenie programu pilotażowego w obszarze kompleksowej opieki nad młodymi pacjentami, u których stwierdzono otyłość lub istnieje wysokie ryzyko jej rozwoju. Program ten, nazwany Kos-BMI Dzieci, opiera się na art. 48e ust. 5 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Cel programu

Celem programu pilotażowego jest poprawa jakości i efektywności leczenia pacjentów poniżej 18. roku życia, u których występuje otyłość lub istnieje wysokie ryzyko jej rozwoju. Kwalifikacja do programu odbywa się na podstawie wskaźnika BMI oraz rozpoznania ICD-10: E66.0 „Otyłość spowodowana nadmierną podażą energii”.

Epidemia otyłości w Polsce

Otyłość to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób w Polsce i na całym świecie. Dane z badań przeprowadzonych w 2018 roku oraz w 2021 roku pokazują alarmujący wzrost nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży.

W badaniu HBSC z 2018 roku nadmierna masa ciała stwierdzona została u 21,3% nastolatków. Z kolei badania z 2021 roku pokazują, że odsetek uczniów w wieku 8 lat z nadwagą lub otyłością wynosi aż 35,3%.

Dlaczego program pilotażowy jest potrzebny

Otyłość to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zagrożenie dla zdrowia. Dzieci z otyłością mają ponad 70% ryzyko bycia otyłymi dorosłymi, co niesie za sobą wiele poważnych konsekwencji zdrowotnych. Rozpoczęcie leczenia na wczesnym etapie może znacząco poprawić szanse na zmniejszenie powikłań oraz retencję masy ciała.

Organizacja programu pilotażowego

Projektowane rozporządzenie precyzyjnie określa strukturę programu Kos-BMI Dzieci. Program zakłada skierowanie pacjenta do specjalistycznych ośrodków, gdzie zostanie przeprowadzona kompleksowa diagnostyka i ustalony indywidualny plan opieki. Następnie pacjent będzie poddany leczeniu specjalistycznemu, rehabilitacji leczniczej oraz monitorowaniu.

Ewaluacja i wskaźniki jakości

Program pilotażowy zostanie poddany ocenie efektów leczenia, a wskaźniki jakości opieki zostaną ścisłe określone. Wartość wskaźników jakości będzie monitorowana, co pozwoli na śledzenie postępów w leczeniu pacjentów.

Podsumowanie

Program Kos-BMI Dzieci stanowi ważny krok w walce z otyłością wśród młodszych pacjentów. Jego wprowadzenie ma na celu poprawę jakości życia oraz zdrowia dzieci i młodzieży w Polsce. Jego wprowadzenie może przyczynić się do zmniejszenia obciążenia finansowego dla systemu opieki zdrowotnej oraz poprawy sytuacji zdrowotnej społeczeństwa. Projektowane rozporządzenie ma szansę na pozytywny wpływ na zdrowie naszych najmłodszych pacjentów i stanowi krok w kierunku bardziej kompleksowej i skutecznej opieki zdrowotnej.

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy