Cyfryzacja dokumentacji medycznej ratownictwa medycznego od 1 stycznia 2026 r.

/appFiles/site_102/images/autor/TW6cBmIptFlKD4R.png

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 21 marca 2025
Cyfryzacja dokumentacji medycznej ratownictwa medycznego od 1 stycznia 2026 r.

Od 2026 roku karty medycznych czynności ratunkowych oraz karty lotniczych zespołów ratownictwa medycznego będą obowiązkowo prowadzone w systemie SWD PRM i udostępniane w formie elektronicznej. To zmiana, która ma realne przełożenie na zarządzanie podmiotami leczniczymi, obieg dokumentów i jakość opieki nad pacjentem.

Dokumentacja elektroniczna: nie tylko wygoda, ale i bezpieczeństwo

Do konsultacji trafił projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania z 17 marca 2025 r. Zmiany dotyczące § 44 i § 46 rozporządzenia jasno wskazują, że dane medyczne będą tworzone i przesyłane z wykorzystaniem Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego (SWD PRM) oraz Elektronicznej Platformy Zdarzeń Medycznych (P1). Dzięki temu zespoły ratownictwa zyskają dostęp do danych pacjenta w czasie rzeczywistym, co ma zwiększyć efektywność i bezpieczeństwo działań ratunkowych.

Zmiany także dla pacjentów i placówek

Wprowadzenie nowego sposobu udostępniania kart przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) to istotna zmiana także z punktu widzenia pacjentów i rodzin. Co ważne – w przypadku pozostawienia pacjenta na miejscu zdarzenia, będzie on informowany o możliwości uzyskania wydruku dokumentacji. Na życzenie, karty mogą być udostępnione także w wersji papierowej.

Okres przejściowy do końca 2025 roku

Zgodnie z projektem do 31 grudnia 2025 r. dopuszczalne będzie jeszcze prowadzenie dokumentacji w dotychczasowej formie. Ten czas ma pozwolić Centrum e-Zdrowia i Krajowemu Centrum Monitorowania Ratownictwa Medycznego na pełne dostosowanie systemów. Dla menedżerów szpitali i przychodni to kluczowy okres na wdrożenie odpowiednich procedur i przeszkolenie personelu.

Co to oznacza dla zarządzających ochroną zdrowia?

Cyfryzacja dokumentacji ratunkowej nie tylko ułatwia integrację danych z innymi systemami, ale też zmniejsza obciążenie administracyjne placówek. Mniejsze podmioty zyskają na uproszczeniu procedur przekazywania dokumentacji, np. przy przekazaniu pacjenta do szpitala.

Z drugiej strony oznacza to konieczność bieżącej aktualizacji systemów IT i zapewnienia sprawnych kanałów komunikacji z platformą P1 oraz IKP.

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy