Nowe przepisy wprowadzają modyfikację w rozporządzeniu ministra zdrowia z 7 września 2020 r. w sprawie kosztów, których wysokość nie jest zależna od parametrów wskazanych w art. 118 ust. 3 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Dodają do katalogu kosztów finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) świadczenia wynikające z korekty ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej w formie ryczałtu. Oznacza to, że koszty świadczeń realizowanych w wyniku zmian w ryczałcie PSZ będą pokrywane niezależnie od algorytmu podziału środków między centralą NFZ a oddziałami wojewódzkimi w bieżącym okresie rozliczeniowym.
Ryczałt dla szpitali PSZ: zmiany w finansowaniu podmiotów z systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia, które wprowadza zmiany w zakresie kosztów finansowania świadczeń opieki zdrowotnej w bieżącym okresie rozliczeniowym. Nowe przepisy dotyczą kosztów niezależnych od parametrów wskazanych w art. 118 ust. 3 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Celem regulacji jest dostosowanie finansowania do aktualnych potrzeb systemu i optymalizacja wydatkowania środków w bieżącym okresie rozliczeniowym.
Nowe zasady ryczałtu PSZ w projekcie rozporządzenia ministra zdrowia wpływ na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej przez Narodowy Fundusz Zdrowia
W praktyce oznacza to większą elastyczność w wydatkowaniu funduszy, co ma sprzyjać sprawniejszemu funkcjonowaniu placówek medycznych oraz efektywniejszemu zarządzaniu zasobami.
NFZ i świadczeniodawcy PSZ – nowe warunki umów i finansowania
Korekty w sposobie finansowania świadczeń wynikają z potrzeby lepszego zarządzania środkami w ochronie zdrowia. Zmniejszenie liczby profili systemu zabezpieczenia wymusiło zmiany w finansowaniu, aby uniknąć sytuacji, w której placówki tracą dostęp do należnych środków. Nowe przepisy mają także ułatwić procesy konsolidacji i restrukturyzacji podmiotów leczniczych, co wpłynie na stabilność finansową świadczeniodawców PSZ.
Podział środków i sposób ustalania ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń
Zmiany umożliwią także przekształcanie hospitalizacji pełnej na tryb hospitalizacji planowej lub jednodniowej, co w ocenie NFZ przełoży się na bardziej efektywne wykorzystanie dostępnych zasobów i poprawę dostępności świadczeń dla pacjentów. Nowy sposób ustalania ryczałtu systemu podstawowego pozwoli lepiej dostosować finansowanie do realnych potrzeb placówek i pacjentów w nadchodzących okresach rozliczeniowych.
Kiedy nowe przepisy w sprawie sposobu ustalania systemu PSZ wejdą w życie?
Projektowane rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie sposobu ustalania ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, co wpłynie na wysokości ryczałtu. Uzasadnieniem dla tak szybkiego terminu wdrożenia jest konieczność natychmiastowego dostosowania mechanizmu finansowania do aktualnych warunków oraz zapewnienia płynności środków dla placówek medycznych.
Czytaj też: Nowe zasady ustalania ryczałtu w sieci szpitali
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur