W ramach nowelizacji rozporządzenia rozszerzono krąg osób uprawnionych do wykonywania oraz opisywania badania tomografii komputerowej (TK) tętnic wieńcowych. Dotychczasowa regulacja obejmowała wyłącznie specjalistów w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej, a także lekarzy w trakcie specjalizacji. Zgodnie z nowymi przepisami, do grupy osób uprawnionych dodani zostali także specjaliści w dziedzinie kardiologii, którzy mają udokumentowane doświadczenie w wykonywaniu co najmniej 300 koronarografii lub opisaniu przynajmniej 70 badań TK tętnic wieńcowych.
Zmiany dotyczące świadczeń TK tętnic wieńcowych
Zgodnie z projektem rozporządzenia ministra zdrowia z 2 grudnia 2024 r., zmieniającym przepisy dotyczące świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, planuje się wprowadzenie zmian dotyczących warunków realizacji świadczenia „TK tętnic wieńcowych”. Zmiany te mają na celu dostosowanie wymagań dotyczących personelu medycznego oraz kwalifikacji do realizacji tego typu badań.
Zmiany w zakresie personelu medycznego
Doprecyzowanie wymogów dla techników elektroradiologów
Wprowadzone zmiany uwzględniają także techników elektroradiologów, którzy ukończyli odpowiednie studia wyższe lub szkoły policealne i posiadają wymagane kwalifikacje zawodowe. Dzięki temu, zakres osób uprawnionych do wykonywania badań tomografii komputerowej zostaje rozszerzony, co ma na celu zwiększenie dostępności tego typu świadczeń zdrowotnych.
Zmiany w przepisach – termin wejścia w życie
Nowelizacja rozporządzenia wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r. Termin ten został wyznaczony ze względu na wejście w życie wcześniej wprowadzonych zmian w zakresie świadczeń gwarantowanych, które dotyczą również badań TK tętnic wieńcowych. Wprowadzenie nowych regulacji jest odpowiedzią na liczne sygnały z sektora ochrony zdrowia, wskazujące na potrzebę uelastycznienia wymagań wobec personelu medycznego, co pomoże zwiększyć dostępność tego świadczenia.
Brak przepisów przejściowych i wpływ na sektor zdrowia
Zmiany wprowadzone przez projekt rozporządzenia nie wymagają przepisów przejściowych, ponieważ ich celem jest uproszczenie i rozszerzenie dostępu do świadczeń medycznych.
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur