Nowelizacja Prawa farmaceutycznego ogranicza wywóz leków za granicę

Dodano: 8 czerwca 2018

Sejm uchwalił nowelizację Prawa farmaceutycznego, która ma ograniczyć wywóz leków za granicę i wzmocnić system nadzoru nad obrotem produktami leczniczymi. Nowe przepisy zakazują prowadzenia przez jednego przedsiębiorcę kilku rodzajów działalności gospodarczej, w ramach których może nabywać produkty lecznicze. Ponadto przedsiębiorca prowadzący hurtowy obrót produktami leczniczymi nie będzie mógł jednocześnie prowadzić działalności leczniczej.

Wygaśnięcie zezwolenia na wytwarzanie lub import produktów leczniczych będzie stwierdzać Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF). Może też nie zgodzić się na wytwarzanie leków szczególnej kategorii stosowanych w terapii zaawansowanej w przypadku śmierci osoby, dla której wydano zezwolenie, w sytuacji wykreślenia przedsiębiorcy z KRS albo CEiIDG, a także w przypadku rezygnacji z prowadzonej działalności.

Nowelizacja przewiduje, że w sytuacji uzasadnionego podejrzenia zagrożenia dla jakości lub bezpieczeństwa stosowania produktów leczniczych będzie można przeprowadzić inspekcję także w podmiocie odpowiedzialnym lub u jego przedstawiciela. Ma to poprawić nadzór Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej (PIF) nad produktami leczniczymi.

Słowa kluczowe:
prawo farmaceutyczne

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »