Poselski projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta

/appFiles/site_102/images/autor/TW6cBmIptFlKD4R.png

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 19 maja 2023

Upubliczniono projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, wniesiony przez posłów PiS. Inicjatywa, która obejmuje takie obszary jak autoryzacja, zarządzanie jakością i bezpieczeństwem, akredytacja i rejestry medyczne, zawęża zakres działania w porównaniu do wcześniejszych propozycji rządowych. Zwraca uwagę brak systemu no-fault i propozycja systemu pozasądowej rekompensaty szkód pacjentów wynikłych z zdarzeń medycznych.

Na stronach sejmowych pojawił się projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, wniesiony przez posłów PiS.

Ustawa obejmuje aspekty takie jak:

  • autoryzacja;
  • zarządzanie jakością i bezpieczeństwem;
  • akredytacja;
  • rejestry medyczne.

Propozycje poselskie zawężają zasięg obecnej ustawy o jakości w porównaniu do propozycji rządowej, która pierwotnie została odrzucona przez Senat, a następnie przez Sejm.

Poselski projekt: autoryzacja tylko dla szpitali

Według rządowej wersji, autoryzację musiałyby uzyskać wszystkie placówki zdrowotne świadczące usługi finansowane ze środków publicznych. Tymczasem projekt poselski wprowadza taki obowiązek tylko dla świadczeń szpitalnych.

Ustawa o jakości bez systemu no-fault

Rządowy projekt wymagał wdrożenia systemu monitorowania zdarzeń niepożądanych przez wszystkie podmioty, niezależnie od źródła finansowania. Wersja poselska mówi ogólnie o „wewnętrznym systemie” służącym do zapobiegania zdarzeniom niepożądanym. System taki według propozycji posłów PiS powinien dotyczyć tylko podmiotów świadczących usługi na podstawie umowy z NFZ.

W projekcie nie ma mowy o rejestrze zdarzeń niepożądanych, a także brakuje opisu modelu raportowania tych zdarzeń, który był obecny w ustawie przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia.

Z usuniętej rządowej ustawy zniknęły kontrowersyjne przepisy dotyczące podawania nazwisk uczestników zdarzeń niepożądanych i odnoszące się do Kodeksu karnego, które proponowały nadzwyczajne złagodzenie kary w określonych przypadkach.

Projekt poselski precyzuje, że wewnętrzny system to zasady, procedury, metody i opisy stanowisk pracy, które mają na celu zapobieganie zdarzeniom niepożądanych. Brak jest regulacji dotyczących przekazywania danych do rejestru centralnego i wykorzystywania ich przez prokuraturę, sądy i NFZ.

Medyczny fundusz kompensacyjny: pozasądowa rekompensata szkód pacjentów wynikłych ze zdarzeń niepożądanych

Inną inicjatywą jest projekt nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, wniesiony przez posłankę Józefę Szczurek-Żelazko (PiS). Projekt zakłada wprowadzenie modelu pozasądowego rekompensowania szkód pacjentów wynikłych z zdarzeń medycznych.

Proponuje się dwuinstancyjny system rekompensat, obsługiwany przez Rzecznika Praw Pacjenta, zastępując wojewódzkie komisje orzekające o zdarzeniach medycznych, a także utworzenie Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

Projekt przewiduje rekompensaty bez orzekania o winie, mające na celu ustalenie, czy doszło do zdarzenia medycznego i określenie wysokości świadczenia należnego wnioskodawcy. Cel tej zmiany to przyspieszenie procesu wypłat rekompensat w porównaniu do obecnych postępowań przed wojewódzkimi komisjami lub w sądach.

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy