W podstawowej opiece zdrowotnej limit recept musi zostać zniesiony

/appFiles/site_102/images/autor/TW6cBmIptFlKD4R.png

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 12 lipca 2023

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia zwróciło się do Filipa Nowaka, prezesa NFZ, o pilną interwencję w celu zniesienia limitu recept lub też przynajmniej o wyłączenie z tego limitu placówek podstawowej opieki zdrowotnej, mających podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Obecna sytuacja uniemożliwia placówkom POZ pełną realizację kontraktu z NFZ – podkreśla Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia jeden lekarz w ciągu 10 godzin (jednego dnia) może maksymalnie wystawić 300 recept dla 80 pacjentów. W związku z wprowadzonymi ograniczeniami do centrali Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia codziennie napływają informacje z placówek podstawowej opieki zdrowotnej nie tylko z Wielkopolski, w których – w związku z przekroczeniem limitów – nastąpiło zablokowanie możliwości wystawiania e-recept przez lekarza kolejnym pacjentom. Blokada uniemożliwia również wystawienie recepty na lek refundowany w formie papierowej (niemożliwe jest bowiem pobranie unikalnego numeru identyfikującego receptę).

We wcześniejszych pismach do Ministra Zdrowia, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzecznika Praw Pacjenta lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia wskazali na brak podstawy prawnej wprowadzonego limitu, który ponadto powoduje liczne zagrożenia naruszające prawo pacjentów do świadczeń gwarantowanych, prawo lekarzy do ordynowania leków oraz uniemożliwia przychodniom podstawowej opieki zdrowotnej pełną realizację kontraktu z NFZ.

Lekarze wskazali również na stronę merytoryczną wysokości wprowadzonego limitu.

– Jest zbyt niski i  niedostosowany do specyfiki podstawowej opieki zdrowotnej. W ramach POZ udziela się bowiem kompleksowych porad lekarskich, z których częstokroć korzystają pacjenci cierpiący na wielochorobowość, a także dokonywane są porady receptowe służące kontynuacji leczenia farmakologicznego (w tym kontynuacji ordynacji zleconych przez lekarzy AOS). Specyfika ta oraz duża liczba dziennych porad powoduje, że liczba recept wystawianych przez lekarzy POZ jest wyższa niż w innych placówkach, co oznacza, że ustanowiony limit będzie często w placówkach POZ przekraczany – podkreśla Bożena Janicka.

Lekarze PPOZ w piśmie do prezesa NFZ zwracają uwagę, że w przypadku podmiotów związanych umową z NFZ wprowadzenie tego limitu jest też o tyle niezasadne, że prezes NFZ ma możliwość kontroli świadczeniodawcy w zakresie „zasadności wyboru leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych, stosowanych w profilaktyce, leczeniu, rehabilitacji i badaniach diagnostycznych” oraz „przestrzegania zasad wystawiania recept”.

– Rozumiemy potrzebę prowadzenia działań, których celem jest zapewnienie, by ordynacje lekowe dokonywane były w sposób bezpieczny dla pacjenta. Przyjęte metody muszą jednak mieć podstawę prawną, być proporcjonalne i merytorycznie uzasadnione. W odniesieniu do placówek podstawowej opieki zdrowotnej żaden z tych warunków nie jest obecnie spełniony – mówi Bożena Janicka.

Lekarze PPOZ na bieżąco będą informować NFZ o problemach w zakresie dostępności do recept.

– W poprzednim tygodniu problemy były zgłaszane każdego dnia przez kilka do kilkunastu podmiotów, gdzie możliwość wypisywania recept zakończyła się w godzinach 14.00, 16.00, 17.00, pozostawiając niestety jakąś część pacjentów bez recept. Dlatego też problem ten powinien zostać rozwiązany w trybie pilnym – podkreślają lekarze PPOZ.

Źródło:

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia

Słowa kluczowe:
e-recepty

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy