Wzrost minimalnych kwot miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego w podmiotach leczniczych

/appFiles/site_102/images/autor/TW6cBmIptFlKD4R.png

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 2 maja 2022

Zmiana rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę pracowników podmiotów leczniczych działających w formie jednostki budżetowej wprowadza modyfikację miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego określonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia oraz zmianę w załączniku nr 2 do rozporządzenia w części I „Pracownicy wykonujący zawód medyczny oraz inni pracownicy, których praca pozostaje w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych” polegającą na nadaniu nowego brzmienia w Lp. 4 tiret piątemu.

Wzrost minimalnych kwot miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego (lewa strona kolumny) jest niezbędny dla zapewnienia pracownikom podmiotów leczniczych działających w formie jednostki budżetowej od 1 stycznia 2022 r. wynagrodzenia zgodnego z rozporządzeniem Rady Ministrów z 14 września 2021 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2022 r., które wynosi 3010 zł. Ponadto, w odniesieniu do pracowników podmiotów leczniczych działających w formie jednostki budżetowej podległych ministrowi sprawiedliwości, celem zmiany przedmiotowego rozporządzenia jest dostosowanie miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego do zmian wynikających z podwyżki wynagrodzeń wynikającej ustawy z 17 grudnia 2021 r. o ustanowieniu „Programu Modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022–2025”, o ustanowieniu „Programu Modernizacji Służby Więziennej w latach 2022–2025” oraz o zmianie ustawy o Policji i niektórych innych ustaw. 

Jak wynika z art. 6 ust. 1 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia. Przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika nie uwzględnia się przysługujących pracownikowi: nagrody jubileuszowej, odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej, dodatku za staż pracy. Powyższe oznacza, że z punktu widzenia przepisów o powszechnej płacy minimalnej istotna jest wysokość przysługującego pracownikowi wynagrodzenia zasadniczego jako podstawowego składnika wynagrodzenia.

Projektowane rozporządzenie uwzględnia również ustalenia przyjęte przez stronę rządową, reprezentatywne związki zawodowe oraz organizacje pracodawców na forum Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia w stanowisku z 5 listopada 2021 r. Zespół zdecydował o potrzebie pilnego rozpoczęcia prac legislacyjnych nad uzgodnionymi propozycjami zmian współczynników pracy określonych w załączniku do ustawy z 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. 

Projekt trafił do konsultacji publicznych 2 maja. Uwagi można zgłaszać do 20 maja.

Słowa kluczowe:
wynagrodzenie zasadnicze

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy