Zgłoszenia NOP-ów jeszcze rok w formie papierowej

/appFiles/site_102/images/autor/TW6cBmIptFlKD4R.png

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 30 listopada 2022

Przedłużenie do 31 grudnia 2023 r. możliwości dotychczasowego sposobu zgłaszania niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP) oraz korygowania tego zgłoszenia przewiduje projektowana nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie niepożądanych odczynów poszczepiennych oraz kryteriów ich rozpoznawania.

Dotychczasowy sposób zgłaszania NOP-ów polega na tym, że zgłoszenie niepożądanego odczynu poszczepiennego lekarz lub felczer może:

1) przesyłać listem poleconym w dwóch kopertach, z których koperta wewnętrzna opatrzona jest wyraźnym adresem zwrotnym nadawcy i nadrukiem „DOKUMENTACJA MEDYCZNA” albo

2) przesyłać za pomocą poczty elektronicznej, jeżeli pozwalają na to techniczne możliwości nadawcy i odbiorcy, w formie przesyłek kodowanych, albo

3) przekazać w zamkniętej kopercie bezpośrednio osobie upoważnionej do ich odbioru za pokwitowaniem.

Ponadto w przypadku stwierdzenia oczywistej omyłki w wypełnieniu formularza zgłoszenia właściwy państwowy powiatowy inspektor sanitarny mógł dokonać korekty formularza zgłoszenia (m.in. po uzyskaniu informacji telefonicznie). Jednak warunkiem było to, lekarz lub felczer nie miał możliwości zgłaszania niepożądanego odczynu poszczepiennego w sposób w postaci elektronicznej.

Obecnie przepis ogranicza możliwość stosowania dotychczasowego sposobu zgłaszania NOP oraz korygowania zgłoszenia NOP czasowo do 31 grudnia 2022 r. Po przyjęciu nowelizacji rozporządzenia zmiany wydłużą dotychczasową metodę o kolejny rok.

Zmiana systemowa zapewni od 1 stycznia 2024 r. możliwość zgłoszenia NOP dwoma kanałami: we własnym systemie, który jest zintegrowany z P1, oraz w aplikacji gabinet.gov, gdy odbiorca nie ma swojego systemu.

Platforma P1 z chwilą otrzymania informacji przekazuje je do Systemu Ewidencji Państwowej Inspekcji Sanitarnej (SEPIS), który obecnie obsługuje NOP dla szczepień COVID-19.

Z uzasadnienia projektu dowiadujemy się, wydłużenie terminu na wdrożenie zmiany systemowej wynika z realizacji równocześnie innych priorytetów wymagających pilnej realizacji, w tym budowy systemu elektronicznej rejestracji centralnej na świadczenia.  

Etap legislacyjny: projekt trafił do konsultacji.

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy