
Finansowanie inwestycji – alternatywne sposoby
Zaletą pozyskiwania przez placówki medyczne środków na inwestycje przez emisję obligacji jest duża swoboda w zarządzaniu tak zgromadzonym kapitałem. Do wad można zaliczyć wysokie koszty emisji, złożoną procedurę, podatność na wahania rynkowych stóp procentowych oraz ewentualny brak chętnych do zakupu obligacji.

800 mln euro na zdrowie
Komisja Europejska przyjęła dwa programy operacyjne ważne dla sektora ochrony zdrowia na lata 2014–2020. Łącznie przewidziano w nich 800 mln zł na cele ochrony zdrowia. Środki te będą pochodziły z Programu Infrastruktura i Środowisko oraz Programu Wiedza Edukacja Rozwój.

Efekt skali – pierwsza grupa zakupowa
Rynek zakupów grupowych staje się dla placówek medycznych – publicznych i nie tylko – dobrym narzędziem obniżania kosztów. Mają one pierwsze, bardzo zachęcające doświadczenia. Wydaje się, że coraz więcej transakcji będzie się odbywać w ten sposób.

Leasing umożliwi testy sprzętu medycznego
Wypożyczenie nowoczesnej aparatury medycznej jest korzystne dla wszystkich stron. Personel medyczny może korzystać z narzędzi, które do tej pory były poza jego zasięgiem, pacjent zaś ma pewność, że jest leczony przy wykorzystaniu najlepszej technologii.

Jak sfinansować podwyżki dla pielęgniarek
Protesty płacowe pielęgniarek dotknęły praktycznie wszystkie szpitale w Polsce. Menedżerom nie jest łatwo rozmawiać z tą grupą zawodową, zwłaszcza gdy roszczenia są zasadne, a placówek nie stać na spełnienie oczekiwań. Jak sobie poradzić z tym trudnym zadaniem?

Placówki powinny mieć równy dostęp do środków UE
Każda placówka musi na własną rękę szukać środków na inwestycje, a dużym wsparciem mogą okazać się środki unijne w nowej perspektywie finansowej. Czy jednak ich planowane rozdzielenie jest słuszne i zgodne z ideą równego dostępu do świadczeń zdrowotnych? Tutaj wszystko zależy od samorządów i lokalnej polityki.

SPZOZ zarobią mniej na odsetkach od lokat
Od 1 stycznia 2015 r. SPZOZ będą obligatoryjnie lokować wolne środki w formie depozytu prowadzonego przez ministra finansów. Zmiana pozbawia placówki możliwości lokowania nadwyżek w bankach komercyjnych, które oferują lepsze oprocentowanie.

W poszukiwaniu oszczędności – Activity Based Costing w ochronie zdrowia
Tradycyjny system rachunku kosztów przyczyniał się do znaczących zniekształceń w kalkulacji kosztów usług medycznych, nieprawidłowego oszacowania ich rentowności, a w efekcie do podejmowania niewłaściwych decyzji. Odpowiedzią na te niedociągnięcia stał się rachunek kosztów działań.

Szukając wsparcia
Na rynku istnieje wiele instrumentów finansowych umożliwiających prowadzenie inwestycji w placówkach medycznych. Czy warto, wybierając rodzaj wsparcia finansowego, kierować się indywidualnymi potrzebami?

Klastry zyskają na eurofunduszach
W bieżącej perspektywie finansowej UE klastry i sieci partnerskie będą miały największe szanse na uzyskanie bezzwrotnej pomocy. Polskie klastry medyczne dopiero zaczynają się rozwijać. Idea łączenia biznesu i nauki wynika z przekonania, że „duży może więcej”.