Placówki powinny mieć równy dostęp do środków UE

Placówki powinny mieć równy dostęp do środków UE

Każda placówka musi na własną rękę szukać środków na inwestycje, a dużym wsparciem mogą okazać się środki unijne w nowej perspektywie finansowej. Czy jednak ich planowane rozdzielenie jest słuszne i zgodne z ideą równego dostępu do świadczeń zdrowotnych? Tutaj wszystko zależy od samorządów i lokalnej polityki.

38824525

SPZOZ zarobią mniej na odsetkach od lokat

Od 1 stycznia 2015 r. SPZOZ będą obligatoryjnie lokować wolne środki w formie depozytu prowadzonego przez ministra finansów. Zmiana pozbawia placówki możliwości lokowania nadwyżek w bankach komercyjnych, które oferują lepsze oprocentowanie.

rachunek kosztów

W poszukiwaniu oszczędności – Activity Based Costing w ochronie zdrowia

Tradycyjny system rachunku kosztów przyczyniał się do znaczących zniekształceń w kalkulacji kosztów usług medycznych, nieprawidłowego oszacowania ich rentowności, a w efekcie do podejmowania niewłaściwych decyzji. Odpowiedzią na te niedociągnięcia stał się rachunek kosztów działań.

sposoby finansowania

Szukając wsparcia 

Na rynku istnieje wiele instrumentów finansowych umożliwiających prowadzenie inwestycji w placówkach medycznych. Czy warto, wybierając rodzaj wsparcia finansowego, kierować się indywidualnymi potrzebami?

klastry euro

Klastry zyskają na eurofunduszach

W bieżącej perspektywie finansowej UE klastry i sieci partnerskie będą miały największe szanse na uzyskanie bezzwrotnej pomocy. Polskie klastry medyczne dopiero zaczynają się rozwijać. Idea łączenia biznesu i nauki wynika z przekonania, że „duży może więcej”.

aktualizacja danych

Jakie dane należy zaktualizować, jeśli projekt unijny z listy rezerwowej otrzyma dofinansowanie

Sprawdzenie projektu w zakresie jego aktualności to jedna z ważniejszych czynności, którą trzeba podjąć, gdy placówka medyczna dzięki przyznaniu dodatkowych środków otrzyma dofinansowanie unijne na składany kilka lat wcześniej projekt zamieszczony na liście rezerwowej.

Jakie korzyści przynosi rozłożenie płatności za inwestycję w placówce  na raty

Finansowanie ratalne jest wykorzystywane przy finansowaniu dostaw sprzętu medycznego oraz przy realizacji kompleksowych projektów inwestycyjnych, modernizacji infrastruktury w placówkach medycznych, czy zakupach sprzętu komputerowego i oprogramowania. Jednostki te coraz częściej korzystają z rozłożenia płatności na raty, decydując się na mniejsze zakupy z opcją spłaty w ciągu od 6 do 12 miesięcy lub na inwestycje o dużych rozmiarach, rozkładając spłatę na okres 5 czy nawet 10 lat.

eacbe9c2ec2043d4d0523ee032c2641e7473b98d-xlarge

Jak uzyskać dotacje na zdrowie publiczne – pierwszy nabór wniosków do 15 marca

Podmioty lecznicze mogą ubiegać się o przyznanie środków finansowych na realizację zadań z zakresu zdrowia publicznego zarówno w konkursach ogłaszanych przez organy i jednostki państwowe, jak i samorządy. Poznaj nowe możliwości w tym obszarze.

af57acc50d51d3ae2d0b7edb882dd91a7a152d07-xlarge

348 mln euro na innowacyjne projekty badawcze w ramach IMI2

Innovative Medicines Initiative (IMI) ogłosiła kolejną, dziesiątą edycję konkursu mającego na celu wdrożenie innowacyjnych rozwiązań w obszarze medycyny. Konkurs obejmuje osiem obszarów, dotyczących m.in. bólu przewlekłego, autyzmu i hipoglikemii oraz wykorzystania big data w diagnozie i leczeniu raka prostaty. Termin składania projektów upływa 28 marca 2017 roku. Konkurs jest szansą dla instytucji badawczych oraz małych i średnich przedsiębiorstw na udział w międzynarodowych projektach z obszaru biomedycyny.

dd71c894e4fb9be7dcf8d8192e1e37d14981214b-xlarge

Od 19 stycznia złóż wniosek o dotacje na profilaktykę zapalenia stawów

Uczelnie medyczne, instytuty badawcze, szpitale kliniczne i inne podmioty mające umowę z NFZ na udzielanie świadczeń w zakresie reumatologii mogą starać się o dotacje na profilaktykę reumatoidalnego zapalenia stawów. Ministerstwo Zdrowia przeznaczy 15 mln zł na ten cel.