
Inwestycje w opiekę nad seniorami w odpowiedzi na potrzeby populacji i zyskowne
Blisko 35 mln będzie kosztować stworzenie Centrum Geriatrii w Trójmieście, które powstanie w ciągu 4 lat. To odpowiedź na potrzeby rosnącej populacji seniorów wymagających kompleksowej opieki zdrowotnej.

Cesja wierzytelności tańsza niż finansowanie bezpośrednie
Od stycznia 2016 roku szpitale w formie SPZOZ mogą pokrywać zobowiązania w ciągu 60 dni. Taką zmianę wprowadziła nowelizacja ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. W większości przypadków jednak SPZOZ przekraczają ten termin. Sposobem na zadłużenie może być wykorzystanie podstawowego narzędzia do regulowania płynności finansowej - faktoringu i cesji wierzytelności. Jednak na to trzeba uzyskać zgodę podmiotu tworzącego.

Wcześniejsze przygotowanie projektu ułatwi zdobycie dotacji
Około 20 mln zł będzie kosztował planowany remont bloku operacyjnego oraz oddziału intensywnej terapii Szpitala Powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu. Placówka zamierza ubiegać się o wsparcie unijne na przebudowę i już wykonała projekt tej inwestycji. To pozwoli szybko złożyć dokumenty, jak już będą znane terminy konkursów i opracowane mapy potrzeb zdrowotnych.

Leasing narzędziem optymalizacji kosztów
Nabycie sprzętu medycznego na podstawie umowy leasingu w niektórych przypadkach może być korzystne dla placówek medycznych pod względem rozliczania kosztów. Warto korzystać z tej możliwości.

Jakie wsparcie w projektach z zakresu ochrony zdrowia jest pomocą publiczną
Żeby uniknąć komplikacji podczas realizacji projektów finansowanych z funduszy strukturalnych i środków państwowych, konieczna jest odpowiedź, czy przewidywane wsparcie jest formą pomocy publicznej. Pozwoli to wyeliminować błędy w formowaniu budżetu projektu i wywiązać się z obowiązków związanych z uzyskaniem wsparcia publicznego.

Kiedy po dotacje UE?
W połowie lutego br. ogłoszono, że Komisja Europejska zaakceptowała wszystkie polskie programy operacyjne na nową perspektywę 2014-2020. Nie musi to jednak oznaczać, że już za kilka tygodni rozpoczną się duże konkursy.

Szpital w Zamościu sięgnął po euro
Przestrzeganie procedur przetargowych, osiąganie zakładanych we wniosku celów i wskaźników to tylko niektóre warunki niezbędne do skutecznej realizacji projektu dofinansowanego z funduszy unijnych. Udało się to szpitalowi wojewódzkiemu w Zamościu.

Placówki w przeddzień nowych programów unijnych
Za kilka miesięcy zostaną ogłoszone pierwsze konkursy w nowej perspektywie finansowej 2014–2020. W przededniu ogłoszenia pierwszych konkursów warto korzystać z doświadczeń placówek, które odniosły sukces w wyścigu po dotacje.

Unijna perspektywa 2014-2020 na starcie
W połowie lutego br. ogłoszono, że Komisja Europejska zaakceptowała wszystkie polskie programy operacyjne na nową perspektywę 2014–2020. Od tej chwili Polska ma zielone światło dla perspektywy 2014–2020. Nie musi to jednak oznaczać, że już za kilka tygodni rozpoczną się duże konkursy.

Przyciągać jak magnes – zachęty dla prywatnego inwestora
Potrzeba kapitału na dalszy rozwój placówki czy jej sprzedaż to podstawowe pytania o cel znalezienia prywatnego inwestora, na które musi sobie odpowiedzieć menedżer podmiotu na początkowym etapie tego procesu.